Konsekwentne używanie prezerwatyw daje niemal 95-procentową ochronę przed HIV i innymi chorobami przenoszonymi drogą płciową. Społeczny Komitet ds. AIDS rozpoczął w poniedziałek (4 marca) kampanię "Kończ bez strachu", która ma m.in. zachęcać do używania prezerwatyw.

Akcja ma nie tylko przełamywać tabu związane z prezerwatywą, ale przede wszystkim dostarczyć młodym ludziom rzetelną wiedzę na temat profilaktyki chorób i infekcji przenoszonych drogą płciową - wyjaśnili jej organizatorzy ze Społecznego Komitetu ds. AIDS (SKA).

W ramach kampanii powstała strona www.konczbezstrachu.pl, na której młodzi ludzie mają dostęp do rzetelnej wiedzy, a nauczyciele mogą zgłosić swoją szkołę do programu warsztatów z zakresu profilaktyki HIV/AIDS, które także są elementem kampanii. 

Przygotowano również spoty, które od poniedziałku (4 marca)  można oglądać w telewizji, kinach i internecie, w których młodzi aktorzy: Dominika Gwit, Alan Andersz i Philippe Tłokiński zachęcają do używania prezerwatyw. "Kochasz życie? Kochaj się z prezerwatywą" - przekonują. 

Na potrzeby kampanii zaprojektowano też narzędzia interaktywne dostosowane do użytkowania mobilnego, np. aplikacje i gry internetowe dostępne na profilach społecznościowych kampanii. 

- W Polsce prezerwatywa jest wciąż narzędziem polityczno-ideologicznym zamiast zdrowotnym. Nie radzą sobie z tym tematem dorośli, więc jak mają się w nim odnaleźć dzieciaki. Podejmowanie ryzykownych zachowań seksualnych przez młodych ludzi jest faktem, w związku z tym trzeba odłożyć na bok ideologię i dać im narzędzie, które będzie ich chronić - powiedział Artur Lutarewicz z zarządu SKA, psycholog, doświadczony trener i edukator.

Dodaje, że nie chodzi o promowanie używania prezerwatyw, ale w obecnej sytuacji, kiedy nadal nie mamy rzetelnej edukacji seksualnej w szkołach, "nie możemy ryzykować zdrowia młodych ludzi, czekając na zmiany systemowe, które mogą w ogóle nie nastąpić".

SKA od lat prowadzi zajęcia z profilaktyki HIV/AIDS w szkołach. - Z naszych obserwacji wynika, że młodzi ludzie raczej nie rozmawiają z rodzicami, wiedzę czerpią głównie od siebie nawzajem i z internetu. Prowadząc zajęcia, najpierw musimy zająć się weryfikacją tego, czego oni się już naczytali na różnych forach czy podejrzanych stronach www - uważa Czarek Fidor ze SKA, trener z zakresu profilaktyki HIV/AIDS.

- Dopiero wtedy możemy zacząć właściwe warsztaty - zaznacza. - Sytuację pogarsza fakt, że w mediach mamy mnóstwo seksu, przemocy i używek przedstawionych w atrakcyjny sposób, natomiast w życiu: szkole, domu, podwórku, młodzi ludzie nie mają z kim o tym porozmawiać.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH