Akcja edukacyjna: jak rozmawiać z dzieckiem o niepełnosprawności Wolontariusze Fundacji Dr Clown w szpitalu; FOT. Materiały prasowe

W Polsce każdego roku rodzi się ok. 5 tysięcy dzieci niepełnosprawnych intelektualnie. Jak je zrozumieć? O tym traktuje książka "Duże sprawy w małych głowach", która zostanie ponownie wydana dzięki akcji Fundacji Mam Serce i Fundacji Dr Clown. Kupując jej egzemplarz czytelnicy jednocześnie ufundują drugi - choremu dziecku w szpitalu.

"Dlaczego on jest inny niż ja, zachowuje się tak dziwnie?". "Dlaczego on nie chodzi/mówi/słyszy?". Dziecko, stawiając każde pytanie, również tak niezręczne dla dorosłego, chce zawsze tego samego - poznać i zrozumieć świat.

Właśnie z takich pytań i potrzeby udzielenia na nie odpowiedzi zrodziły się „Duże sprawy w małych głowach” - książka napisana dla dzieci i dorosłych, zawierająca historie opowiedziane przez niepełnosprawne dzieci. Autorką jest dr Agnieszka Kossowska, prywatnie mama niepełnosprawnego Dzielnego Franka. Publikacja rzeczowo i merytorycznie traktuje o niepełnosprawności („dużych” sprawach) w sposób zrozumiały nawet dla najmłodszych („małe” głowy).

- Podstawowym problemem w kontakcie z osobą niepełnosprawną jest lęk. Lęk wywoływany przez niewiedzę - boimy się tego, czego nie znamy. Tą publikacją chciałam obalić choć kilka stereotypów i sprawić, aby dzieci zdrowe przestały się bać dzieci niepełnosprawnych - opowiada dr Agnieszka Kossowska, autorka książki.

- Większość z nas nie wie, jak się zachować w kontakcie z osobą niepełnosprawną. Nie jesteśmy oswojeni z nietypowymi obrazami, sytuacjami, głosami, dźwiękami. W efekcie zdarza się, że unikamy osób niepełnosprawnych lub nieprzemyślanymi uwagami ranimy ich uczucia - wyjaśnia Anna Borkowska z zarządu Fundacji Dr Clown. Jako "doktor clown" przez ponad dekadę pracowała z osobami niepełnosprawnymi, realizując program terapii śmiechem i zabawą.

Książka składa się z pięciu rozdziałów, z których każdy poświęcony jest innemu rodzajowi niepełnosprawności: autyzmowi, niepełnosprawności ruchowej, niepełnosprawności sensorycznej, niepełnosprawności intelektualnej oraz epilepsji i zaburzeniom rozwoju związanym z wcześniactwem. Zawiera również praktyczne zadania dla dzieci i ich rodziców.

Fundacja Dr Clown i Fundacja Mam Serce włączyły się do inicjatywy wydania drugiej edycji. Każdy, kto przekaże przynajmniej 23 zł na konto Fundacji Mam Serce, otrzyma jeden egzemplarz książki i ufunduje drugi egzemplarz, który za pośrednictwem wolontariuszy Fundacji „Dr Clown" zostanie podarowany choremu dziecku, które znajduje się w szpitalu lub ośrodku rehabilitacyjnym.

100% wpłaconej kwoty zostanie przeznaczone na wydruk książki. Zbiórka trwa do 16 września.

Więcej informacji: mam-serce.org

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH