Autorzy książki za formalny początek polskich szkół kardiologicznych, kardiochirurgicznych i kardiologii dziecięcej przyjęli okres międzywojenny i wczesne lata po II wojnie światowej. W Polsce kardiologia jako samodzielna dyscyplina medyczna zaistniała w 1954 roku. Wtedy to powstało Polskie Towarzystwo Kardiologiczne.

Na przełomie lat 40. i 50. w świecie nastąpił ogromny postęp w kardiologii. Także w Polsce kardiologia stała się jedną z przodujących dyscyplin medycznych. Osiągnięcia polskiej kardiologii w okresie lat 50. i 60. stworzyły podstawy takich dziedzin, jak: intensywna opieka kardiologiczna, reanimacja, epidemiologia. Polska kardiologia miała swój istotny udział w propagowaniu niektórych rozwiązań w tych dziedzinach – elektroterapia w intensywnej opiece kardiologicznej, kompleksowa rehabilitacja w zawale serca. Również wprowadzenie metod rozpoznawania nadciśnienia wtórnego i jego leczenie było udziałem polskich ośrodków w europejskiej kardiologii i kardiochirurgii. Polska była jednym z pierwszych krajów w świecie, które w szerokim zakresie wprowadziły badania epidemiologiczne nad występowaniem i rozprzestrzenianiem się chorób układu krążenia...

Książka została wydana przez Wydawnictwo Naukowe PWN. Jest kontynuacją publikacji z 2004 roku: „Dzieje kardiologii w Polsce na tle kardiologii światowej” pod red. prof. Jerzego Kucha i prof. Andrzeja Śródki.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH