25-lecie pierwszego przeszczepu serca w Zabrzu

Jubileusz ćwierćwiecza od wykonania w zabrzańskim ośrodku pierwszego przeszczepu serca w Polsce świętują pracownicy tamtejszego Śląskiego Centrum Chorób Serca.

5 listopada 1985 r. pierwszy przeszczep serca w Polsce wykonał ówczesny kierownik zabrzańskiego Wojewódzkiego Ośrodka Kardiologii prof. Zbigniew Religa. Choć przeszczep był udany, 62-letni pacjent zmarł dwa miesiące później na sepsę. Jednym z asystentów Religi przy pionierskiej operacji był prof. Marian Zembala, obecny szef tego ośrodka, noszącego dziś nazwę Śląskie Centrum Chorób Serca.

W ciągu ostatnich 25 lat w Zabrzu wykonano operacje serca w krążeniu pozaustrojowym u prawie 28 tys. chorych. Transplantacje serca, pojedynczego płuca, obu płuc, serca i płuc oraz serca i nerek przeszło tam prawie 900 pacjentów.

Prof. Marian Zembala w czwartek (4 listopada) na konferencji prasowej wiele mówił o pomocy naukowej i merytorycznej, otrzymywanej ciągle od specjalistów z Zachodu i przekazywanej w ostatnim dziesięcioleciu z Zabrza lekarzom na Wschodzie, m.in. w Łucku i Równem.

Według szefa zabrzańskiego Centrum, za trzy miesiące szpital wprowadzi się do kończonej właśnie nowej części budynku.

– Ten nasz jest kochany, ale maleńki, klaustrofobiczny. Dzięki temu szpitalowi wypracowaliśmy jednak przez ostatnie 12 lat 58 mln zł na powstanie nowego budynku – powiedział prof. Zembala. Poinformował, że minister zdrowia dołożyła do budowy 23 mln zł, a Unia Europejska – 34 mln zł.

Kolejną dobrą wiadomością jest otrzymanie przez zabrzańską placówkę inwestycyjnego grantu unijnego w wysokości 88 mln zł na przeszczepy płuc – również u chorych na mukowiscydozę.

Prof. Marian Zembala zapowiedział też na najbliższy piątek (5 listopada) koncert "Serce za serce", już tradycyjnie corocznie organizowany przez Fundację Rozwoju Kardiochirurgii w Zabrzu. Od niedawna Fundacja nosi imię prof. Zbigniewa Religi.

W trakcie koncertów uhonorowane zostają osoby, firmy i instytucje najhojniej wspierające postęp prac naukowo-badawczych prowadzonych przez Fundację, min. te dotyczące budowy polskiego sztucznego serca. Podczas tegorocznego koncertu wystąpi słynny bas Aleksander Teliga.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH