PAP/Rynek Zdrowia | 04-11-2010 15:40

25-lecie pierwszego przeszczepu serca w Zabrzu

Jubileusz ćwierćwiecza od wykonania w zabrzańskim ośrodku pierwszego przeszczepu serca w Polsce świętują pracownicy tamtejszego Śląskiego Centrum Chorób Serca.

5 listopada 1985 r. pierwszy przeszczep serca w Polsce wykonał ówczesny kierownik zabrzańskiego Wojewódzkiego Ośrodka Kardiologii prof. Zbigniew Religa. Choć przeszczep był udany, 62-letni pacjent zmarł dwa miesiące później na sepsę. Jednym z asystentów Religi przy pionierskiej operacji był prof. Marian Zembala, obecny szef tego ośrodka, noszącego dziś nazwę Śląskie Centrum Chorób Serca.

W ciągu ostatnich 25 lat w Zabrzu wykonano operacje serca w krążeniu pozaustrojowym u prawie 28 tys. chorych. Transplantacje serca, pojedynczego płuca, obu płuc, serca i płuc oraz serca i nerek przeszło tam prawie 900 pacjentów.

Prof. Marian Zembala w czwartek (4 listopada) na konferencji prasowej wiele mówił o pomocy naukowej i merytorycznej, otrzymywanej ciągle od specjalistów z Zachodu i przekazywanej w ostatnim dziesięcioleciu z Zabrza lekarzom na Wschodzie, m.in. w Łucku i Równem.

Według szefa zabrzańskiego Centrum, za trzy miesiące szpital wprowadzi się do kończonej właśnie nowej części budynku.

– Ten nasz jest kochany, ale maleńki, klaustrofobiczny. Dzięki temu szpitalowi wypracowaliśmy jednak przez ostatnie 12 lat 58 mln zł na powstanie nowego budynku – powiedział prof. Zembala. Poinformował, że minister zdrowia dołożyła do budowy 23 mln zł, a Unia Europejska – 34 mln zł.

Kolejną dobrą wiadomością jest otrzymanie przez zabrzańską placówkę inwestycyjnego grantu unijnego w wysokości 88 mln zł na przeszczepy płuc – również u chorych na mukowiscydozę.

Prof. Marian Zembala zapowiedział też na najbliższy piątek (5 listopada) koncert "Serce za serce", już tradycyjnie corocznie organizowany przez Fundację Rozwoju Kardiochirurgii w Zabrzu. Od niedawna Fundacja nosi imię prof. Zbigniewa Religi.

W trakcie koncertów uhonorowane zostają osoby, firmy i instytucje najhojniej wspierające postęp prac naukowo-badawczych prowadzonych przez Fundację, min. te dotyczące budowy polskiego sztucznego serca. Podczas tegorocznego koncertu wystąpi słynny bas Aleksander Teliga.