25-lecie FRK im. prof. Zbigniewa Religii. Fundacja uhonorowała swoich przyjaciół Fundacja została założona w 1991 r. przez kardiochirurga prof. Zbigniewa Religę Fot. Archiwum

Świętująca w tym roku swoje 25-lecie Fundacja Rozwoju Kardiochirurgii im. prof. Zbigniewa Religii (FRK) po raz kolejny podczas dorocznego koncertu "Serce za serce" w Zabrzu uhonorowała swych darczyńców, partnerów i przyjaciół. Galę uświetnił występ zespołu "Śląsk".

Licząca 25 lat fundacja została założona w 1991 r. przez kardiochirurga prof. Zbigniewa Religę (1938-2009). Jest to niepubliczna i niekomercyjna placówka naukowo-badawcza, która wspiera rozwój kardiochirurgii, wprowadzając do praktyki klinicznej nowoczesne techniki i technologie w zakresie leczenia serca.

Przedstawiciele fundacji od lat akcentują, że rozwój tych innowacyjnych projektów badawczych nie byłby możliwy bez zewnętrznego wsparcia - osób, firm i instytucji. Właśnie dla nich od 1992 r. - z inicjatywy prof. Religii - organizowany jest koncert "Serce za serce". Podczas gali wręczane są wyróżnienia dla tych, którzy szczególnie zasłużyli się dla FRK.

W tym roku nagrodę 25-lecia FRK w kategorii "Partner" otrzymali: Śląskie Centrum Chorób Serca w Zabrzu i dyrektor tego ośrodka prof. Marian Zembala, samorząd Zabrza i prezydent tego miasta Małgorzata Mańka-Szulik, Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, Zespół Pieśni i Tańca "Śląsk" oraz Wojska Lotnicze Sił Powietrznych RP.

Przedstawiciele FRK nagrodzili także swych sponsorów. Nagrody otrzymały spółki: Naturell Polska, Lidl, Bank Polska Kasa Opieki (Bank Pekao), JAS-FBG, Tauron Polska Energia oraz Grupa Żywiec.

W kategorii "Przyjaciel Fundacji" wyróżniono m.in. zabrzański Dom Muzyki i Tańca, Górnośląskie Centrum Rehabilitacji "Repty" w Tarnowskich Górach, Polską Spółkę Gazownictwa - Grupę PGNiG oraz katowicki oddział TVP.

W programie uroczystości znalazło się też wręczenie nagród naukowych im. prof. Religii.

Dyrektor fundacji dr Jan Sarna przypomniał, że przez 25 lat charakter tych wyróżnień ewoluował. Przypomniał także, że w zamyśle inicjatora "Serca za serce", koncert sam w sobie miał być podziękowaniem. Dlatego też w pierwszych latach było to wydarzenie na skalę ogólnopolską. Wystąpiły tu bowiem takie światowe gwiazdy jak m.in. Placido Domingo, Jose Carreras, Montserrat Caballe, June Anderson, Michel Legrand, Chris de Burgh i Gheorghe Zamfir.

W tym roku jubileuszową galę uświetnił Zespół Pieśni i Tańca "Śląsk" im. Stanisława Hadyny. Istniejąca od 1953 r. grupa jest uważana za jednego z ambasadorów polskiej kultury na świecie.

Fundację Rozwoju Kardiochirurgii powołał w 1991 r. prof. Zbigniew Religa - wybitny polski kardiochirurg, który w 1986 r. przeprowadził pierwszą w Polsce udaną transplantację serca. Po jego śmierci w 2009 r., fundacja przyjęła jego imię.

Główne kierunki fundacji to badania nad protezami serca, nad protezami zastawek serca, badania z dziedziny biocybernetyki i biotechnologii. Opracowane w FRK rozwiązania stały się podstawą do zgłoszenia ponad 30 patentów.

Obecnie FRK pracuje nad wdrażaniem na rynek usług medycznych polskich protez serca pod marką Religa Heart. "Ich wprowadzenie to kwestia kilku lat" - zaznaczył dyrektor fundacji.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH