14 czerwca Światowym Dniem Krwiodawcy

We wtorek (14 czerwca) obchodzimy Światowy Dzień Krwiodawcy, upamiętniający urodziny Karla Landsteinera - odkrywcy grup krwi uhonorowanego Nagrodą Nobla. Z tej okazji Regionalne Centra Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa oraz Polski Czerwony Krzyż organizują imprezy w całej Polsce.

Jak podkreślają stacje krwiodawstwa, wakacje, to okres, w którym ich zapasy gwałtownie się kurczą. Wiele osób wyjeżdża, więc dawców jest mniej, a z drugiej strony więcej jest wypadków i większe jest zapotrzebowanie na krew. Dlatego latem często krew wydawana jest tylko w sytuacjach zagrożenia życia.

Stacje krwiodawstwa apelują o oddawanie krwi w tym trudnym dla nich okresie - od połowy czerwca do końca września.

Tylko 15 proc. Polaków posiada grupę krwi Rh ujemną, dlatego też często stacje krwiodawstwa borykają się z niedoborami w tych grupach. W związku z tym osoby z grupą Rh ujemną proszone są o systematyczne oddawanie krwi.

Jak wynika z danych Narodowego Centrum Krwi, najwięcej osób ma grupę A Rh+ (32 proc.), 0 Rh+ (31 proc.). Znacznie rzadsze są grupy: B Rh+ (15 proc.), AB Rh+ (7 proc.) oraz ujemne: 0 Rh- (6 proc.), A Rh- (6 proc.), B Rh- (2 proc.) oraz AB Rh- (1 proc.).

Lista punktów, w których można oddać krew, znajduje się na stronie www.nck.gov.pl.

Data obchodów Światowego Dnia Honorowych Dawców Krwi jest związana z dniem urodzin Karola Landsteinera, austriackiego lekarza patologa i immunologa, który w 1901 r. odkrył, że w krwinkach czerwonych występują dwa antygeny warunkujące zjawisko aglutynacji (zlepiania się krwinek) w zetknięciu z krwinkami o odmiennej strukturze antygenowej.

Na podstawie tych obserwacji Landsteiner wyróżnił trzy grupy krwi, za co otrzymał w 1930 r. Nagrodę Nobla. Umożliwiło to rozwój transfuzjologii i podstaw bezpiecznego przetaczania krwi. W 1940 r. Landsteiner był również współodkrywcą czynnika Rh.

14 czerwca jest świętem krwiodawców na całym świecie od 2004 r. Wcześniej obchodzone było 23 maja.
 
Patronat nad obchodami Światowego Dnia Krwiodawcy sprawują: Światowa Organizacja Zdrowia, Czerwony Krzyż i Czerwony Półksiężyc, Międzynarodowe Towarzystwo Transfuzjologiczne oraz Międzynarodowa Federacja Organizacji Krwiodawców.

W ramach obchodów Światowego Dnia Krwiodawcy regionalne stacje krwiodawstwa przygotowują m.in. upominki i słodki poczęstunek dla osób, które przyjdą oddać krew. Organizowane będą także mobilne akcje pobierania krwi, w centrach miast, a także w mniejszych miejscowościach, gdzie nie ma stacji krwiodawstwa. Szczegółowy plan wydarzeń można znaleźć na stronach www.nck.gov.pl oraz www.pck.pl.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH