- Młodym ludziom brakuje elementarnej wiedzy na temat seksu, antykoncepcji i zdrowia reprodukcyjnego - alarmuje Federacja na Rzecz Kobiet i Planowania Rodziny, która zorganizowała spotkanie poświęcone m.in. edukacji seksualnej.

Stworzenie poradnictwa dla młodzieży, spotkanie z minister edukacji narodowej, a w przyszłości być może inicjatywa ustawodawcza dotycząca edukacji seksualnej - to najważniejsze postulaty Federacji. Podczas spotkania zdecydowano o powołaniu porozumienia na rzecz edukacji seksualnej, które zrzeszać będzie organizacje i instytucje „popierające konieczność podjęcia działań w kierunku rozwiązania problemu rażących braków w wiedzy młodzieży nt. seksualności”.

W spotkaniu wzięli udział m.in. przedstawiciele ministerstwa edukacji narodowej, ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, Ministerstwa Zdrowia, Krajowego Centrum ds. AIDS, Związku Nauczycielstwa Polskiego oraz organizacji pozarządowych (m.in. fundacji La Strada).

Na spotkaniu Aleksandra Józefowska - koordynatorka Grupy Edukatorów Seksualnych „Ponton” przedstawiła wnioski z Wakacyjnego Pogotowia Pontonowego - zorganizowanego już po raz trzeci telefonu zaufania dla młodzieży.

- Niestety, nie poprawił się  stan wiedzy młodych ludzi. Wciąż żywe są stereotypy dotyczące seksu, brakuje świadomości na temat chorób przenoszonych drogą płciową i antykoncepcji - mówiła Józefowska.

 „Czy przez korzystanie z toalety publicznej mogłam zajść w ciążę? Czy to prawda, że jak facet jest pod wpływem alkoholu to kobieta nie zajdzie w ciążę? Czy podczas pierwszego razu nie można zajść w ciążę?” - to niektóre z pytań zadawanych doradcom Pontonu. Szczegółowy raport z letniej akcji ukaże się w październiku.

- Ponosimy odpowiedzialność za młodych ludzi, którzy z braku odpowiedniej wiedzy podejmują ryzykowne zachowania, narażając się na choroby i skutki przedwczesnej inicjacji seksualnej - przekonuje szefowa Federacji, Wanda Nowicka podczas konferencji prasowej po zakończeniu spotkania. Przypomniała, że obowiązek edukacji seksualnej wprowadziła ustawa o planowaniu rodziny, jednak jedynie ok. jednej trzeciej uczniów ma w szkole jakiekolwiek zajęcia na ten temat.

Federacja zaproponowała, aby stworzyć poradnictwo seksualne dla młodzieży w oparciu o sieć poradni psychologiczno-pedagogicznych, których jest w Polsce blisko 600. - Także poradnie rodzinne oraz powiatowe centra pomocy rodzinie można by wykorzystać w tym celu. To już byłby dobry początek - powiedziała Nowicka.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH