Wypadki samochodowe, próby samobójcze i samouszkodzenia

Podczas posiedzenia sejmowej komisji zdrowia przedstawiony został raport "O przyczynach nagłych zgonów u dzieci i młodzieży szkolnej niewywołanych czynnikiem chorobotwórczym”, przygotowany przez resort zdrowia.

Co trzeci zgon dziecka w wieku 5-9 lat oraz młodzieży w wieku 15-19 lat w 2004 i 2005 roku był spowodowany wypadkiem komunikacyjnym. W 2005 roku wśród 321 zgonów dzieci w wieku 5-9 lat, wypadki komunikacyjne były przyczyną 63 zgonów, podczas gdy, np. nowotwory – 57, a wady wrodzone – 29.

Ponad 300 młodocianych osób (spośród 1419 zgonów w 2004 roku i 1466 w roku 2005) zmarło na skutek samobójstwa lub samouszkodzenia. W wyniku zabójstwa zginęło 30 młodych ludzi w 2004 roku, a rok później o siedmioro więcej.

Z raportu wynika, że przyczyną prób samobójczych najczęściej są nieprawidłowe relacje w rodzinie bądź zaburzenia psychiczne, tj. depresja, zaburzenia lękowe, nadużywanie alkoholu i narkotyków. Wskutek prób samobójczych i samouszkodzeń giną częściej chłopcy niż dziewczęta. Gros tych prób dotyczy dzieci wiejskich. Prym w niechlubnych statystykach prób samobójczych wiedzie Pomorskie, Śląskie, Zachodniopomorskie, Łódzkie i Kujawsko- Pomorskie.

Podczas dyskusji nad raportem, rzecznik praw dziecka Ewa Sowińska zauważyła, że takie statystyki to skutek słabej opieki nad dzieckiem w Polsce. – Dostęp do psychoterapeuty – stwierdziła Ewa Sowińska – jest zerowy.

Poseł Zbigniew Cymański z PiS uważa, że powodem wielu prób samobójczych jest przemoc rówieśnicza po spożyciu alkoholu. Nowelizacji wymaga więc, zdaniem posła, ustawa o wychowaniu w trzeźwości.

Zwrócono również uwagę na rosnącą liczbę wypadków w szkołach (w latach 2006 i 2007 ponad 112 tys.) przy niewystarczającej opiece medycznej w placówkach oświatowych. Prof. Alicja Chybicka – prezes Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego – apeluje więc o organizowanie pediatrycznych punktów konsultacyjnych, większą liczbę pielęgniarek czy higienistek, współpracujących z władzami placówek oświatowych. Uważa takie zmiany za konieczne, a obecna sytuację – w której jedna pielęgniarka, np. we Wrocławiu, obsługuje trzy szkoły – za niedopuszczalną.

Na posiedzeniu przedstawiciel NFZ zapewnił, że dla poprawy opieki medycznej nad dziećmi, zmienią się zasady finansowania porad pediatrycznych. Stawka kapitacyjna będzie uzależniona m.in. od liczby małych pacjentów.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH