Krakowskie Centrum Rehabilitacji: endoprotezy dla hemofilików

Dotychczas endoprotezowanie stawów u chorych na hemofilię wykonywał jedynie warszawski Szpital Kliniczny Dzieciątka Jezus. Obecnie wyzwanie podjął Oddział Chirurgii Urazowej, Ortopedii i Rehabilitacji Krakowskiego Centrum Rehabilitacji. Przy współpracy z Kliniką Hematologii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie 28 czerwca przeprowadzi trzy operacje wszczepienia endoprotez u chorych na hemofilię.

W Polsce żyje 2,5 tys. chorych na hemofilię. Większość z nich cierpi z powodu artropatii hemofilowej – nawracających wylewów do dużych stawów, skutkujący obrzękiem, bolesnością oraz zniszczeniami w obrębie stawu, które unieruchamiają pacjentów. Poniedziałkowe operacje będą do KCR potrójnym wyzwaniem: medycznym, organizacyjnym i finansowym.

Skąd pomysł, by zająć się endoprotezowaniem chorych na hemofilię?

– Na konsultację ortopedyczną trafił do mnie pacjent chory na hemofilię. Stwierdziłem, że trzeba mu pomóc i po prostu zaczęliśmy się do tego przygotowywać – mówi dr Jerzy Mirosław Jaworski, ortopeda, dyrektora ds. lecznictwa KCR. – W regionie jesteśmy postrzegani jako dobra placówka, a chcemy być jeszcze lepsi. Mamy duże doświadczenie w protezowaniu stawów, wyzwań się nie boimy...

Wyzwań było całkiem sporo. Przede wszystkim organizacyjnych. Pierwsze spotkanie dotyczące trzech operacji odbyło się już w maju 2010 r.  Uczestniczyli w nim: prof. Aleksander Skotnicki, kierownik Kliniki Hematologii, dyrekcja KRC oraz ordynatorzy oddziałów ortopedyczno-urazowego, rehabilitacji i działu anestezjologii. Specjaliści omówili kwestie związane z kwalifikacją do operacji, przebiegiem zabiegu oraz opieką w okresie pooperacyjnym. Sporo uwagi poświęcono zabezpieczeniu hematologicznemu pacjentów. Podjęły się go Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Krakowie oraz Pracownia Hemostazy II Katedry Chorób Wewnętrznych, kierowanej przez prof. Jacka Musiała.

– Opracowaliśmy szczegółowe procedury oraz zabezpieczenie dostaw czynników krzepnięcia, przygotowaliśmy osobne sale, zapas opatrunków itd. Już pod koniec kwietnia zespół pielęgniarski odbył teoretyczne i praktyczne szkolenia, by móc się jak najlepiej opiekować pacjentami – wylicza dr Jaworski.

Z sali do rehabilitantów

Pierwsze trzy zabiegi endoprotezowania stawów u chorych na hemofilię dotyczą pacjentów przed 30. rokiem życia. Wszczepiane będą dwa stawy biodrowe i jeden kolanowy. Do zabiegów jest przygotowywanych kolejnych dziesięciu chorych.

– Mimo że są to młodzi ludzie, mają bardzo zniszczone stawy. Są wyłączeni z normalnego funkcjonowania. Operacje mają to zmienić. Atutem naszej placówki jest również to, że jesteśmy lecznicą specjalizującą się w rehabilitacji i pacjenci po zabiegu trafią od razu w ręce świetnych fachowców. Przywracanie do aktywności w ich przypadku nie różni się od postępowania w przypadku innych chorych – wyjaśnia ortopeda.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH