Zmienione kryteria diagnostyczne w rozpoznawaniu szpiczaka plazmocytowego

Międzynarodowa Grupa Robocza ds. Szpiczaka Mnogiego (IMWG) opublikowała w Lancet Oncology w dniu 27 października 2014 roku zmienione kryteria diagnostyczne dotyczące rozpoznawania szpiczaka plazmocytowego (MM).

Nowe kryteria dotyczą zaleceń diagnostycznych oraz monitorowania w różnych dyskrazjach plazmocytowych. Kryteria diagnostyczne stanowią zmianę paradygmatu w podejściu do szpiczaka plazmocytowego i będą miały znaczący wpływ na optymalizacje leczenia w najbliższych latach.

Przez dziesiątki lat, rozpoznanie szpiczaka plazmocytowego wymagało obecności "narządowych" uszkodzeń, które przypisywano patologiom związanym z rozrostem komórek plazmocytarnych. Tak więc, w celu zdiagnozowania szpiczaka plazmocytowego i rozpoczęcia leczenia pacjenci powinni byli mieć jedną lub więcej z następujących cech o akronimie „CRAB”: to jest podwyższone stężenie wapnia w surowicy, cechy uszkodzenia nerek, anemizację i destrukcję struktur kostnych.

Jednym z problemów związanych z tymi wymogami - zwłaszcza w przypadku tlącej postaci szpiczaka - jest to, iż terapię można rozpocząć jedynie w przypadku uszkodzeń „narządowych”, które się już dokonały. W wielu przypadkach takie szkody mogą być poważne i niestety nieodwracalne. Chociaż podejście "watch and wait" jest właściwe i rozsądne dla niskiego ryzyka choroby tlącej się, u niektórych pacjentów z rozpoznaniem szpiczaka tlącego o wysokim ryzyku progresji, nie jest zasadne aby czekać na nieunikniony postęp nieuleczalnego nowotworu.

Dzięki dostępności nowych opcji terapeutycznych dokonano identyfikacji pacjentów, którzy mogą odnieść korzyści z leczenia, zanim pojawią się poważne i nieodwracalne uszkodzenia narządowe. Również istnieje wielkie prawdopodobieństwo, iż wczesna terapia może znacząco przedłużyć życie. Nowe kryteria IMWG pokazują chorobę przed objawami CRAB i wskazują, iż stosowanie nowoczesnych metod obrazowania jest wskazane celem wczesnej diagnozy.

Zmienione kryteria IMWG pozwolą wprowadzając, oprócz klasycznych cech CRAB, nowości w postaci trzech markerów (cech)
• 60% lub więcej komórek plazmatycznych w aspiracji szpiku kostnego
• Wskaźnik - Stosunek wolnych łańcuchów lekkich kappa/lambda w surowicy równy 100 lub większy tej wartości
• Więcej niż jednaogniskowa zmiana uwidoczniona w MRI, która ma co najmniej 5 mm lub więcej.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH