Prognoza: rak trzustki będzie najczęstszą przyczyną zgonów po raku piersi

Rak trzustki będzie w 2020 r. najczęstszą przyczyną zgonów po raku piersi - alarmuje organizacja Pancreatic Cancer Action Network. 13 listopada obchodzimy pierwszy światowy Dzień Chorych na Raka Trzustki.

Prezes Polskiej Unii Onkologii dr Janusz Meder zwraca uwagę, że również w naszym kraju stale zwiększa się zachorowalność, a wraz z tym śmiertelność z powodu raka trzustki, jednego z najgroźniejszych nowotworów złośliwych.

Z danych Krajowego Rejestru Nowotworów wynika, że w ostatnich 30 latach prawie dwukrotnie zwiększyła się zachorowalność na raka trzustki w Polsce. O ile w 1980 r. chorobę tę wykryto u 1870 osób, to w 2010 r. zachorowało na nią ponad 3250 pacjentów. Największy wzrost zachorowań nastąpił wśród Polek: w 1980 r. nowotwór ten wykryto u 858 kobiet, a w 2010 r. - u 1628.

Z tego powodu Światowy Dzień Raka Trzustki 13 listopada po raz pierwszy obchodzony jest również jako Ogólnopolski Dzień Chorych na Raka Trzustki. 

Rak trzustki jest wciąż dość rzadkim nowotworem. W naszym kraju przypada na niego jedynie 2 proc. wszystkich nowotworów (w Europie - 3 proc.). Jest jednak wyjątkowo śmiertelny.

W Unii Europejskiej w 2012 r. wykryto 78 tys. 654 przypadki raka trzustki, spośród których jeszcze tego samego roku zmarło aż 77 tys. 940 chorych. Jest to już czwarta przyczyna zgonów (w Polsce jest on jeszcze na szóstym miejscu). Według Pancreatic Cancer Action Network nowotwór ten w 2020 r. będzie drugą najczęstszą przyczyną zgonów, zaraz po raku piersi.

Rak trzustki w porównaniu z innymi chorobami nowotworowymi jest coraz częstszą przyczyną zgonów. - Dzieje się tak, ponieważ od kilku dziesięcioleci niewiele się zmieniła skuteczność wykrywania i leczenia tego nowotworu - podkreśla dr Meder. 

Specjalista dodaje, że dawniej inne nowotwory również trudno było leczyć, ale na wiele z nich są dzisiaj skuteczne terapie, dzięki którym można chorego wyleczyć lub przynajmniej przedłużyć mu życie. Przykładem jest rak piersi, nerki i prostaty, czerniak czy nawet rak płuca. Niektóre nowotwory uznawane są nawet za chorobę przewlekłą, takie jak białaczka szpikowa oraz szpiczak.

Kierownik kliniki onkologicznej Centrum Onkologii w Warszawie prof. Piotr Wysocki podkreśla, że postęp nastąpił również w leczeniu raka trzustki. Jeszcze do niedawna u pacjentów z nieoperacyjnym guzem tego narządu, leczonych jedynie systemowo (przy użyciu chemioterapii), uzyskiwano zaledwie sześciomiesięczne przeżycia. Teraz są one dłuższe. 

W Polsce dodatkowym utrudnieniem jest to, że nie są dostępne wszystkie leki, które w innych krajach są stosowane w leczeniu raka trzustki.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH