NRL z obawą o rozwiązaniach z pakietów kolejkowego i onkologicznego Fot. Fotolia

Rozwiązania przewidziane w pakietach: kolejkowym i onkologicznym mogą spowodować, że sytuacja pacjentów, zwłaszcza onkologicznych i pracowników ochrony zdrowia, będzie gorsza niż obecnie - oceniają lekarze m.in. z NRL. Apelują, by w sprawę zaangażowała się premier Ewa Kopacz.

Naczelna Rada Lekarska, Kolegium Lekarzy Rodzinnych, Polska Unia Onkologii, Polskie Towarzystwo Onkologiczne i Polskie Towarzystwo Onkologii Klinicznej zaprezentowały w piątek (7 listopada) swoje stanowisko ws. tzw. pakietu onkologicznego.

Stwierdziły m.in., że po otrzymaniu projektów rozporządzeń ministra zdrowia wdrażających zapisy pakietu kolejkowego podtrzymują wyrażane już obawy co do zasadności i skuteczności proponowanych rozwiązań.

Lekarze są przekonani, że zaproponowane przez resort zdrowia rozwiązania należy jak najszybciej zmienić, uwzględniając opinie wszystkich zainteresowanych podmiotów - lekarzy onkologów, lekarzy rodzinnych, samorządu lekarskiego, świadczeniodawców i innych pracowników ochrony zdrowia.

Warto zrobić pilotaż
Jak podkreślają, istotne byłoby m.in. przeprowadzenie programu pilotażowego w części kraju, np. w jednym województwie. Sygnalizują także konieczność ograniczenie biurokracji m.in. poprzez wycofanie się z pomysłu nadmiernej ich zdaniem sprawozdawczości. Kluczowe może być, jak wskazują, opracowanie kalkulacji ekonomicznej planowanych rozwiązań i zagwarantowanie nakładów na nie.

Lekarze uważają także m.in., że należałoby zrezygnować z obligatoryjnej konsultacji wielospecjalistycznej u każdego chorego. - Wiemy doskonale, co trzeba robić w prostych, nieskomplikowanych sytuacjach onkologicznych. Interdyscyplinarne zespoły mają sens tylko w sprawach trudnych i niejasnych - podkreślał Janusz Meder z PUO.

Uczestnicy konferencji ocenili, że niezrozumiałe jest niewykorzystanie danych, jakie zawiera polski "Cancer Plan" - czyli "Strategia Walki z Rakiem w Polsce na lata 2015-2024", opracowana przez środowisko onkologów. - Z tej pracy ministerstwo nie skorzystało - uważa Jacek Łuczak z Kolegium Lekarzy Rodzinnych.

Lekarze wskazywali na konferencji, że mają wątpliwość do co zasadności zapisania w projekcie rozporządzenia okresu 9 tygodni na wykonanie badań diagnostycznych. Może to - ich zdaniem - "stworzyć furtkę" dla NFZ, który będzie mógł odmawiać zapłaty za diagnostykę pacjenta onkologicznego, jeśli termin ten nie zostanie dochowany.

Pakiet kolejkowy niedopracowany
Uczestnicy konferencji zaapelowali do szefowej rządu Ewy Kopacz - "jako premiera i lekarza" - o pilne rozmowy ze środowiskami medycznymi w celu opracowania rozwiązań, które "miałyby realne szanse rzeczywiście poprawić sytuację pacjentów oczekujących na leczenie, zwłaszcza pacjentów onkologicznych".

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH