Przewlekła białaczka limfocytowa (PBL) jest najczęstszym nowotworem układu krwiotwórczego. Część osób, u których zostanie wykryta, nigdy nie będzie wymagała podjęcia leczenia - mówi prof. Piotr Rzepecki z Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie.

- Jesteśmy przyzwyczajeni do tego, że gdy ktoś ma nowotwór, to trzeba go jak najwcześniej wykryć i leczyć, ale w przewlekłej białaczce limfocytowej i w ogóle w niektórych nowotworach hematologicznych jest troszkę inaczej. Niektóre z nich w momencie rozpoznania i jeszcze długo po rozpoznaniu nie wymagają leczenia, a wręcz zbyt wczesne włączenie leczenia może skrócić życie. PBL jest takim nowotworem - podkreśla prof. Rzepecki.

Według niego co najmniej 40 proc. chorych na tę białaczkę nigdy nie będzie wymagało postępowania terapeutycznego.

U pozostałych chorych można dziś stosować coraz skuteczniejsze leczenie, w tym przede wszystkim przeciwciała monoklonalne. Najnowszym z nich jest obinutuzumab - przeciwciało monoklonalne anty-CD20, będące efektem zastosowania tzw. glikoinżynierii.

Jak wyjaśnia prof. Rzepecki, dzięki modyfikacji w łańcuchu wielocukrów, łączy się ono z białkiem CD20 (obecnym na powierzchni zmienionych nowotworowo komórek krwi) w sposób odmienny niż dotychczas stosowane leki i daje silniejszy efekt przeciwnowotworowy. Nowy lek jest przeznaczony dla pacjentów, u których ze względu na stan zdrowia nie można zastosować agresywnej chemioterapii.

Przewlekła białaczka limfocytowa (PBL) jest najczęstszym nowotworem układu krwiotwórczego i chłonnego u ludzi dorosłych. W większości przypadków wywodzi się z limfocytów B, które produkują przeciwciała. Jest diagnozowana przeważnie u osób w wieku 60 lat i starszych. Nie stwierdza się jej u dzieci.

W Polsce rocznie diagnozuje się ok. 1400 nowych przypadów PBL. Choroba może się objawiać powiększeniem węzłów chłonnych, wątroby, śledziony. Rzadko, bo u mniej niż 5 proc. chorych, nowotwór zajmuje narządy spoza układu chłonnego, jak płuca i opłucną, ośrodkowy układ nerwowy, skórę. Mogą występować ogólne objawy choroby, w tym chudnięcie (ponad 10 proc. masy ciała w ciągu pół roku), gorączka i poty nocne.

- Ponieważ jest to nowotwór układu odpornościowego, a osłabienie tego układu sprzyja rozwojowi nowotworów to często, bo u co czwartego chorego na PBL, występują też inne nowotwory złośliwe, jak rak jelita grubego, płuca albo nowotwory skóry - mówi prof. Rzepecki.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH