Eksperci: styl życia istotnie wpływa na ryzyko raka trzustki

Rak trzustki uważany jest za jeden z najgroźniejszych nowotworów złośliwych. Ryzyko zachorowania na niego można w istotny sposób obniżyć poprzez unikanie otyłości, palenia papierosów czy nadużywania alkoholu - przekonują eksperci.

Specjaliści mówili o tym we wtorek (4 listopada) w Warszawie na konferencji prasowej poświęconej nowotworowi trzustki.

Dr Andrzej Cichocki, ordynator oddziału chirurgii Kliniki Onkologicznej Centrum Onkologii w Warszawie przypomniał, że choć rak ten jest stosunkowo rzadki, bo stanowi 3 proc. wszystkich nowotworów złośliwych, to plasuje się wysoko wśród nowotworowych przyczyn zgonów. W Polsce jest to 10. najczęstszy nowotwór złośliwy wśród mężczyzn i 12. wśród kobiet, ale pod względem śmiertelności zajmuje odpowiednio 6. i 7. miejsce.

Według dr. Cichockiego rokowania pacjentów z różnymi nowotworami trzustki są bardzo zróżnicowane. Na przykład z guzami neuroendokrynnymi trzustki chorzy mogą żyć 5-10 lat, nawet gdy obecne są przerzuty do wątroby. Jednak ponad 90 proc. przypadków guzów trzustki stanowi tzw. rak przewodowy, który ma najgorsze rokowania.

Z danych przedstawionych przez prof. Piotra Wysockiego, kierownika Kliniki Onkologicznej Centrum Onkologii w Warszawie wynika, że w momencie rozpoznania raka trzustki u ok. 15 proc. pacjentów może on być potencjalnie usunięty operacyjnie, co jest jedyną metodą dającą szansę na wyleczenie. Ale i tak w ciągu 2 lat u 80 proc. z nich dochodzi do nawrotu choroby.

- U pacjentów, u których wycięcie guza jest niemożliwe z powodu miejscowego zaawansowania choroby lub przerzutów odległych średni czas przeżycia szacuje się na sześć miesięcy - podkreślił dr Cichocki.

- Rak trzustki jest chyba jedynym nowotworem złośliwym, w leczeniu którego tak niewiele się zmieniło przez 42 lata mojej pracy w Centrum Onkologii - podkreślił dr Janusz Meder, prezes Polskiej Unii Onkologii. Według niego, niska skuteczność terapii tego raka wynika w dużym stopniu z tego, że przebiega on skrycie w pierwszych miesiącach, a nawet latach rozwoju, a jego objawy są niespecyficzne.

- Dlatego pacjenci zgłaszają się z reguły w zaawansowanym stadium choroby - podkreślił.

Objawem raka trzustki może być świeżo wykryta cukrzyca, dlatego pacjenci, u których się ją stwierdzi, powinni być dokładnie przebadani w kierunku tego nowotworu, zwrócił uwagę dr Cichocki.

- Bardzo charakterystyczny u większości chorych jest ubytek wagi i to bardzo znaczący, bo kilkanaście i więcej kilogramów oraz utrata apetytu - mówił.

Zaznaczył, że wiele osób początkowo bardzo się z tego cieszy i nie traktuje tego, jako niepokojącego objawu, podobnie jak bólu pleców, który pojawia się późno i świadczy o niekorzystnej lokalizacji guza w centralnej części trzustki. W miarę wczesnym objawem dla nowotworów zlokalizowanych w głowie trzustki jest żółtaczka mechaniczna.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH