Chcemy być partnerem dla europejskich grup naukowych

Warsztaty "Badania inicjowane przez badacza - Invesigator Sponsored Studies ISS", zorganizowane z inicjatywy Polskiego Konsorcjum Szpiczakowego (PMZ - Polish Myeloma Consortium)*, w założeniu miały dostarczyć onkohematologom now know w zakresie badań niekomercyjnych inicjowanych przez badacza - jak wynika z konferencji - przede wszystkim zgodnie z zapotrzebowaniem klinicznym.

To one bowiem mają poszerzać zakres wiedzy medycznej o kwestie interesujące lekarzy i ich pacjentów, wynikłe z codziennej praktyki. - Z definicji są niekomercyjne, w odróżnieniu od badań firm farmaceutycznych, które sponsorują badania kliniczne nastawione przede wszystkim na komercjalizację wyników. Badania z inicjatywy badacza umożliwiają też konfrontowanie w rzeczywistości klinicznej własnych idei powstałych w eksperymencie w laboratorium, bez nich nie ma postępu w medycynie - wyjaśnił prof. Krzysztof Giannopoulos.

Praktyczną stronę organizacji badań ISS w Polsce i za granicą omówili dwaj wybitni badacze - aspekty praktyczne prof. Jan Walewski na przykładzie kierowanych przez siebie badań PLRG-4 i PLRG-8, zaś zasady ich prowadzenia w Stanach Zjednoczonych prof. Andrzej Jakubowiak z University of Chicago Medical Center. Wiedzą z zakresu prawa i zarządzania badaniami klinicznymi od strony organizacyjnej i biznesowej podzielili się zaproszeni specjaliści.

- Problem badań ISS jest ważny - tłumaczył prof. Krzysztof Giannopoulos - ponieważ większość zaleceń leczniczych, jeśli nie w pierwszej, to w kolejnych liniach terapii przewiduje włączenie pacjenta do badania klinicznego, gdy aktualnie proponowane leczenie jest niesatysfakcjonujące dla lekarza i nieefektywne dla pacjenta.

W Polsce w onkohematologii trzeciej linii leczenia żadnego standardu już nie ma! Wtedy powinniśmy próbować innej terapii, testując ją pod nadzorem naukowym, z udziałem mocnego wsparcia akademickiego, w ramach określonych faz badań przedklinicznych, klinicznych, by uniknąć dopuszczania osób, które by chciały na tym zrobić biznes czy proponowały leki o niesprawdzonym działaniu. W Niemczech są propozycje w 4., 5. linii leczenia, u nas ze względu na brak finansowania co najwyżej wracamy do starych leków, próbujemy ich połączeń itp.

Aktualnie - na poziomie narodowym konieczność badań ISS dostrzegło już Ministerstwo Nauki i Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, na poziomie UE spodziewamy się wsparcia na lata 2014-2020. Pasjonująca perspektywa - móc wykorzystać różne możliwości finansowania, nie tylko ze strony firm farmaceutycznych, ale też ze źródeł krajowych i unijnych.

W Europie ułatwienia dla badań akademickich są ograniczone, w Polsce są ograniczone jeszcze bardziej - sądzi, odnosząc się do dotychczasowych realiów, Mariusz Olejniczak, Dyrektor Zarządzający Assign Clinical Research Poland, członek Zarządu Stowarzyszenia na Rzecz Dobrej Praktyki Badań Klinicznych w Polsce (GCPpl).

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH