Będzie pilotaż pakietu onkologicznego? Prezes NRL prosi premier o spotkanie

Prezes NRL Maciej Hamankiewicz zwrócił się do premier Ewy Kopacz z prośbą o jak najszybsze spotkanie w sprawie tzw. pakietu onkologicznego. Według środowiska lekarzy, wdrażane rozwiązania powinny być uznane za program pilotażowy, aby najpierw sprawdzić efektywność pakietu.

List do premier Kopacz został wystosowany w imieniu Naczelnej Rady Lekarskiej, Polskiej Unii Onkologii, Polskiego Towarzystwa Onkologicznego, Polskiego Towarzystwa Onkologii Klinicznej oraz Kolegium Lekarzy Rodzinnych.

"Zgodnie z naszym wspólnym stanowiskiem w sprawie proponowanych przez ministra zdrowia zmian w diagnozowaniu i leczeniu pacjentów onkologicznych, pragniemy zaapelować do pani premier o zmianę charakteru wdrażanych przepisów i uznanie ich za program pilotażowy" - czytamy w liście.

Ponadto lekarze proszą o wysłuchanie ich opinii, "tak ważnych dla zdrowia i życia wszystkich Polaków - pacjentów lub potencjalnych chorych".

Lekarze zaznaczyli, że ich zdaniem, wiele założeń pakietu - który ma wejść w życie od 2015 r. - jest słusznych, ale wybrane metody wprowadzenia ich w życie mogą zaszkodzić pacjentom oraz utrudnić pracę tysięcy lekarzy w Polsce.

"Jesteśmy przekonani, że - podobnie, jak w przypadku innych grup zawodowych - pani premier chętnie spotka się z nami. Wierzymy w to, zwłaszcza że nasz apel dotyczy milionów Polaków, którym rząd mógłby uprościć drogę do szybkiej diagnozy i efektywnego leczenia" - czytamy w liście lekarzy do premiera lekarza.

Prezes NRL podkreślił, że środowiska onkologów, lekarzy rodzinnych i całego samorządu lekarskiego włożyły bardzo dużo wysiłku w opracowanie propozycji. W imieniu lekarzy wyraził nadzieję, że wdrażanie pakietu onkologicznego nie będzie polegało na narzucaniu niefortunnych rozwiązań, lecz na konstruktywnej współpracy i dopracowaniu najlepszych z nich.

"Jesteśmy pewni, że rozmowy z nami pomogą pani premier w odpowiedniej diagnozie sytuacji i pozwolą na podjęcie najkorzystniejszych decyzji w celu poprawy sytuacji w zakresie leczenia w różnych dziedzinach medycyny" - napisał Maciej Hamankiewicz zwracając się do Ewy Kopacz.

Lekarze wyrazili przekonanie, że program pilotażowy pomógłby nie tylko sprawdzić efektywność pakietu, ale także uniknąć chaosu wśród pacjentów i lekarzy, "a rządowi dałby czas na dopracowanie przepisów w atmosferze konstruktywnej dyskusji ze środowiskiem medycznym".

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH