
Prezes NRL Maciej Hamankiewicz zwrócił się do premier Ewy Kopacz z prośbą o jak najszybsze spotkanie w sprawie tzw. pakietu onkologicznego. Według środowiska lekarzy, wdrażane rozwiązania powinny być uznane za program pilotażowy, aby najpierw sprawdzić efektywność pakietu.
List do premier Kopacz został wystosowany w imieniu Naczelnej Rady Lekarskiej, Polskiej Unii Onkologii, Polskiego Towarzystwa Onkologicznego, Polskiego Towarzystwa Onkologii Klinicznej oraz Kolegium Lekarzy Rodzinnych.
"Zgodnie z naszym wspólnym stanowiskiem w sprawie proponowanych przez ministra zdrowia zmian w diagnozowaniu i leczeniu pacjentów onkologicznych, pragniemy zaapelować do pani premier o zmianę charakteru wdrażanych przepisów i uznanie ich za program pilotażowy" - czytamy w liście.
Ponadto lekarze proszą o wysłuchanie ich opinii, "tak ważnych dla zdrowia i życia wszystkich Polaków - pacjentów lub potencjalnych chorych".
Lekarze zaznaczyli, że ich zdaniem, wiele założeń pakietu - który ma wejść w życie od 2015 r. - jest słusznych, ale wybrane metody wprowadzenia ich w życie mogą zaszkodzić pacjentom oraz utrudnić pracę tysięcy lekarzy w Polsce.
"Jesteśmy przekonani, że - podobnie, jak w przypadku innych grup zawodowych - pani premier chętnie spotka się z nami. Wierzymy w to, zwłaszcza że nasz apel dotyczy milionów Polaków, którym rząd mógłby uprościć drogę do szybkiej diagnozy i efektywnego leczenia" - czytamy w liście lekarzy do premiera lekarza.
Prezes NRL podkreślił, że środowiska onkologów, lekarzy rodzinnych i całego samorządu lekarskiego włożyły bardzo dużo wysiłku w opracowanie propozycji. W imieniu lekarzy wyraził nadzieję, że wdrażanie pakietu onkologicznego nie będzie polegało na narzucaniu niefortunnych rozwiązań, lecz na konstruktywnej współpracy i dopracowaniu najlepszych z nich.
"Jesteśmy pewni, że rozmowy z nami pomogą pani premier w odpowiedniej diagnozie sytuacji i pozwolą na podjęcie najkorzystniejszych decyzji w celu poprawy sytuacji w zakresie leczenia w różnych dziedzinach medycyny" - napisał Maciej Hamankiewicz zwracając się do Ewy Kopacz.
Lekarze wyrazili przekonanie, że program pilotażowy pomógłby nie tylko sprawdzić efektywność pakietu, ale także uniknąć chaosu wśród pacjentów i lekarzy, "a rządowi dałby czas na dopracowanie przepisów w atmosferze konstruktywnej dyskusji ze środowiskiem medycznym".
- « POPRZEDNIA
- 1
- 2
- NASTĘPNA »
CZYTAJ TAKŻE
- 08:55 Wlk. Brytania: szpital za kontynuacją planu paliatywnego dla chorego chłopca
- 08:35 WOŚP na zakupach leżanek i rozkładanych foteli
- 08:25 Włochy: 92-letni były prezydent przeszedł operację serca
- 08:21 Laur Innowacji w Medycynie Sercowo-Naczyniowej dla NCBR
- 08:12 X Europejski Kongres Gospodarczy: terminy sesji dotyczących sektora medycznego
- 05:54 Czy nowa lista refundacyjna spełni oczekiwania pacjentów onkologicznych?
- WT20:45 MZ zaprasza na szkolenia z naborów na profilaktykę
- WT20:02 Eksperci: chorzy na SMA jak najszybciej powinni zyskać dostęp do leku
- 1 Lekarze emeryci obawiają się, że będą musieli odejść z zawodu. Wszystko przez e-zdrowie
- 2 Kluczbork: oddział wewnętrzny zagrożony - odchodzą wszyscy lekarze
- 3 Łukasz Szumowski jako minister, polityk i prywatnie
- 4 Wdrażanie nowych terapii do praktyki: koza jest, ale brakuje na sznurek
- 5 W sądzie trzeba udowodnić, że szpital nie popełnił błędu
- 6 "Stop Chazanowi": w środę i czwartek protesty przed UJK i urzędem wojewódzkim w Kielcach
- 7 Czy nowa lista refundacyjna spełni oczekiwania pacjentów onkologicznych?
- 8 X Europejski Kongres Gospodarczy: terminy sesji dotyczących sektora medycznego
Newsletter
Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku
Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+
Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze
Follow @rynekzdrowiaRSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych