Wrocław: będą kolejne operacje rekonstrukcji rdzenia kręgowego Dr hab. Paweł Tabakow na Gali Rynku Zdrowia towarzyszącej XI Forum Rynku Zdrowia w październiku 2015. Fot. PTWP/Paweł Pawłowski

Lekarze z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego (USK) we Wrocławiu rozpoczęli nabór pacjentów do kolejnych operacji rekonstrukcji przeciętego rdzenia kręgowego. Taki zabieg przeszedł jako pierwszy na świecie Dariusz Fidyka, który stawia już samodzielnie kroki.

Jak powiedział we wtorek (8 marca) na konferencji prasowej kierownik projektu "Wrocław Walk Again" i lekarz kliniki neurochirurgii USK dr hab. Paweł Tabakow, do projektu mogą się zgłaszać pacjenci z całego świata, ale tylko i wyłącznie poprzez stronę internetową walk-again-project.org.

- Wybierzemy maksymalnie dwóch pacjentów z potwierdzonym ciętym uszkodzeniem rdzenia kręgowego. To są bardzo rzadkie przypadki. Na stronie są opisane szczegółowe warunki włączenia do programu, ale są tam również wyłączenia, które uniemożliwiają wzięcie udziału w programie - powiedział Tabakow.

Dodał, że wyłączają z możliwości wzięcia udziału w programie m.in. ciężka choroba, choroby układu krążenia, objawy zaniku mięśni oraz udział w innym eksperymencie medycznym.

- Naszego pacjenta będzie czekać intensywna rehabilitacja, następnie dwie operacje, czyli pierwsza z nich to pobranie komórek glejowych z opuszki węchowej w mózgu, a druga to rekonstrukcja przeciętego rdzenia kręgowego tymi komórkami. Potem znowu przynajmniej dwa lata rehabilitacji tutaj na miejscu we Wrocławiu - mówił Tabakow.

Kierownik projektu podkreślił, że spodziewa się w ciągu kilku miesięcy wyłonienia grupy pacjentów, którzy zostaną zaproszeni na dodatkowe badania do Polski. Po tych badaniach ostatecznie zostaną wytypowane dwie osoby do programu. Sporządzona zostanie też lista rezerwowa.

Jak poinformowano, program w całości jest finansowany ze środków zagranicznych przez Nicholls Spinal Injury Foundation (NSIF), a na jednego pacjenta przeznaczono około 250 tys. funtów brytyjskich.

Paweł Tabakow podkreślił, że projekt "Wrocław Walk Again" ma wciąż charakter eksperymentu medycznego, który ma służyć potwierdzeniu hipotez wynikających z pierwszego zabiegu przeprowadzonego w 2012 r.

- Po tym zabiegu wydaje się słuszna hipoteza, że komórki glejowe pobrane bezpośrednio z opuszki węchowej w mózgu lepiej regenerują przecięty rdzeń kręgowy. Wszystko odbędzie się z zapewnieniem bezpieczeństwa pacjentów. I choć mamy propozycje współpracy z kilku ośrodków neurochirurgicznych na świecie, to mamy też to poczucie odpowiedzialności, że nie możemy się jeszcze dzielić wiedzą, która nie jest do końca sprawdzona - mówił Tabakow.

W 2012 r. zespół pod kierunkiem prof. Włodzimierza Jarmundowicza i dr. Pawła Tabakowa wykonał w USK we Wrocławiu pierwszą na świecie operację wszczepienia komórek glejowych do przeciętego rdzenia kręgowego.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH