Warszawa: fałszywy przystanek przed Centrum Alzheimera stanął, by... Fałszywy przystanek ma do spełnienia dwa zadania: informuje o działalności Centrum Alzheimera i zapewnia bezpieczeństwo podopiecznym placówki. Fot. Materiały prasowe

Z tego przystanku nie odjedzie żaden autobus. Wiata stojąca przed Centrum Alzheimera w Warszawie ma być miejscem zatrzymania się przy ucieczkach do domu, jakie towarzyszą zanikom pamięci podopiecznych placówki.

Jak wyjaśnia Centrum Alzheimera, przystanek ma pełnić funkcję informacyjną o działalności placówki. Wkrótce w gablotach reklamowych pojawią się szczegółowe informacje nt. form pomocy dostępnych w Centrum. Drugim zadaniem fałszywego przystanku jest zapewnienie bezpieczeństwa, zdrowia i życia podopiecznych jednostki.

W chorobie Alzheimera jednym z możliwych objawów jest dromomania (popęd do ucieczki). Objaw ten pojawia się na późniejszych etapach choroby, gdy zaburzeniu ulegają wyższe czynności korowe. Osoby chore chcą wrócić do miejsca najbardziej im znanego i bezpiecznego - do domu.

Realizując projekt fałszywego przystanku oparto się na fakcie, iż pamięć krótkotrwała prawie nie funkcjonuje, ale długotrwała jest nadal aktywna. Podopieczni znają oznaczenia warszawskich przystanków i pamiętają, że czekając tam, można się dostać do domu. Dlatego dołożono starań, by wiata pochodziła z lat 90. i miała oryginalne oznaczenia.

Osoby dotknięte chorobą Alzheimera, korzystając z pamięci długotrwałej, wykorzystują skojarzenie przystanek - autobus - podróż do domu. Natykając się przy wyjściu z Centrum na przystanek z ogromnym prawdopodobieństwem można przypuszczać, że będą na nim czekać na autobus, który nie przyjedzie, a opiekunom daje to szansę ich szybkiego znalezienia i przekonania do powrotu, ponieważ podopieczny nie będzie pamiętał, dlaczego przebywa na przystanku.

W ten sposób mamy nadzieję, że fałszywy przystanek ochroni podopiecznego przed niebezpieczną podróżą - wyjaśnia warszawskie Centrum Alzheimera. Jak podaje, pomysł został zaczerpnięty z rozwiązania wdrożonego w 2008 r. w Benrath Senior Centre w Dusseldorfie.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH