Udarom można zapobiegać! - druga odsłona programu edukacyjnego Modyfikacja czynników ryzyka nie tylko wpływa na zmniejszenie zagrożenia udarem, ale również może łagodzić jego przebieg i konsekwencje. Fot. Archiwum

Unikanie nadwagi, regularne ćwiczenia fizyczne, zdrowa dieta, a także leczenie cukrzycy, nadciśnienia i stosowanie leków przeciwkrzepliwych w migotaniu przedsionków, mogą znacznie obniżyć ryzyko udaru mózgu - przypominają członkowie Stowarzyszenia Udarowcy.

Organizacja, która wspiera pacjentów po udarach mózgu oraz ich rodziny, po raz drugi realizuje ogólnopolski program edukacyjny pt. "Udarom można zapobiegać!". Jego celem jest szerzenie w społeczeństwie wiedzy na temat objawów udaru mózgu, a także przekonywanie, że niewielkie zmiany stylu życia, a w razie potrzeby odpowiednie leczenie istniejących chorób, mogą znacząco ograniczyć ryzyko wystąpienia udaru.

Jak przypomina stowarzyszenie, szeroko zakrojone badanie INTERSTROKE, prowadzone w 22 krajach, wykazało, że za 90 proc. ryzyka udaru mózgu odpowiada 10 czynników, które możemy modyfikować.

Są to: występowanie nadciśnienia tętniczego, palenie papierosów, wyższy stosunek obwodu talii do obwodu bioder (WHR), niezdrowa dieta, brak regularnej aktywności fizycznej, występowanie cukrzycy, spożywanie alkoholu w nadmiarze lub upijanie się, stres psychospołeczny oraz depresja, choroby serca i stosunek "złego" i "dobrego" cholesterolu.

Niestety, świadomość na temat udaru mózgu oraz możliwości zapobiegania mu jest w społeczeństwie polskim wciąż za mała, podkreślają członkowie "Udarowców" (www.udarowcy.com.pl).

Dr hab. Adam Kobayashi z II Kliniki Neurologicznej w Instytucie Psychiatrii i Neurologii w Warszawie, uczestniczący w programie edukacyjnym "Udarom można zapobiegać!", podkreśla, że udar mózgu najczęściej jest następstwem chorób układu sercowo-naczyniowego. - Nadciśnienie tętnicze czy migotanie przedsionków to jedne z najważniejszych czynników ryzyka wystąpienia udaru. Przebieg udaru w wyniku migotania przedsionków jest znacznie cięższy niż z powodu innych przyczyn i charakteryzuje się wyższym stopniem niepełnosprawności oraz większą śmiertelnością - zaznacza neurolog. W jednej trzeciej przypadków, w których przyczyną udaru było migotanie przedsionków, dochodzi do zgonu w ciągu roku od jego wystąpienia.

We wczesnej diagnostyce migotania przedsionków bardzo pomocne jest tak proste badanie, jak pomiar pulsu (tętna), który można wykonać samemu. Europejskie Towarzystwo Kardiologiczne (ESC) zaleca objęcie osób powyżej 65. roku życia edukacją na temat prawidłowego pomiaru tętna. W przypadku wyczucia niemiarowej, nieregularnej pracy serca należy zgłosić się do lekarza, który powinien uruchomić procedurę diagnostyczną w kierunku migotania przedsionków.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH