NEUROLOGIA

Samodzielny Publiczny Wojewódzki Szpital Zespolony w Szczecinie w 2018 roku dołączył do kilku ośrodków w Polsce, które leczą udary niedokrwienne mózgu za pomocą trombektomii mechanicznej. W ub.r. wykonano tu 19 takich zabiegów, w obecnym już 15. Obecnie szpital zabiega o włączenie do pilotażu. Na razie sam finansuje wspomniane procedury.
Jak podaje Głos Szczeciński, zabiegi trombektomii mechanicznej w WSZ wykonywane są przez całą dobę, siedem dni w tygodniu. Do placówki każdego miesiąca trafia ok. 30 pacjentów z udarami. Części z nich, jeśli czas od wystąpienia udaru nie przekroczył 4,5 godziny, podaje się dożylnie środek, który może rozpuścić skrzep (zabieg trombolizy). Kiedy pacjent się kwalifikuje, może także przejść zabieg trombektomii - okno terapeutyczne wynosi 6 godzin.
Prof. Tadeusz Popiela, kierownik Zakładu Diagnostyki Obrazowej w Centrum Urazowym Medycyny Ratunkowej i Katastrof Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie w rozmowie z rynkiemzdrowia.pl wyjaśnia, że tromboliza i trombektomia mechaniczna są uzupełniającymi się metodami leczenia udaru. Jeżeli tromboliza dożylna okazuje się nieskuteczna lub istnieją przeciwwskazana do jej zastosowania, wówczas lekarze sięgają właśnie po trombektomię mechaniczną.
Jak informował Paweł Grzybowski z Biura Komunikacji Społecznej Centrali NFZ, obecnie trombektomia mechaniczna nie jest świadczeniem gwarantowanym, a jej finansowanie możliwe jest jedynie w ramach działającego od 1 grudnia 2018 r. "Narodowego programu trombektomii mechanicznej w leczeniu udaru niedokrwiennego". Program ma charakter pilotażowy. Grzybowski dodał, że zgodnie z Oceną Skutków Regulacji opublikowanego rozporządzenia, na pilotaż przeznaczono dotychczas 3,5 mln zł.
"NFZ zaproponował Ministrowi Zdrowia zwiększenie tej puli środków o dodatkowe środki z podzielonego funduszu zapasowego. Koszt zabiegu trombektomii został określony zgodnie z wyliczeniami AOTMiT na 29 tys. zł" - podkreślił w komunikacie Grzybowski.
Z kolei prof. Danuta Ryglewicz, konsultant krajowy w dziedzinie neurologii wyjaśnia, że w pilotażu, bierze obecnie udział siedem ośrodków udarowych, które przed wejściem do programu wykonywały najwięcej zabiegów trombektomii mechanicznej.
Jednocześnie eksperci są zdania, że bardzo ważne jest rozszerzenie pilotażu, aby wszyscy chorzy w Polsce mieli zagwarantowaną taką samą dostępność do tej procedury, niezależnie od miejsca zamieszkania. Obecnie poza zasięgiem pilotażu znajduje się cała ściana zachodnia naszego kraju.


Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
CZYTAJ TAKŻE
- 18:37 Raport: jak przygotować opiekę zdrowotną i lekarzy do zmian klimatycznych?
- 18:06 Ruda Śląska: izba przyjęć Szpitala Miejskiego otwarta po przebudowie
- 17:51 Radio Szczecin: śledztwo ws. korupcji w Szpitalu Zdunowo
- 17:07 Warszawa: nie zostawiaj bliskich na święta w szpitalu
- 16:48 Gdańsk: kryzys chwilowo zażegnany, psychiatrzy zostają w szpitalu
- 16:08 Radom: szpitalowi udało się znaleźć lekarzy, nie trzeba zawieszać chirurgii
- 15:52 Badania: wysiłek fizyczny „odmładza” układ nerwowy
- 1 Za miesiąc wystawianie e-recept będzie obowiązkowe. Czy wszyscy są gotowi?
- 2 Głos matek: do szpitali, urzędników i mediów trafią wyniki ankiet rodzących z całego kraju
- 3 Samorządy będą ciąć wydatki na programy zdrowotne? Niektóre już to robią
- 4 NFZ: od 1 stycznia zlecenia na wyroby medyczne na nowych zasadach
- 5 Jest kolejny wyrok bezwzględnego pozbawienia wolności za napaść na ratowników medycznych
- 6 Rotawirusy, czyli poważny problem, który możemy i powinniśmy rozwiązać
- 7 Warszawa: samorząd lekarski świętował 30-lecie swojego odrodzenia
Newsletter
Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze
Follow @rynekzdrowiaRSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych