Specjalistka o nowym leku w chorobie Alzheimera: za wcześnie mówić o przełomie Dr Agnieszka Gorzkowska; FOT. PTWP

Jeśli brać pod uwagę dostępne wyniki badań, nie można na razie powiedzieć, że LMTX stanowi przełom w leczeniu choroby Alzheimera, chociaż sam kierunek badań wydaje się rzeczywiście obiecujący - mówi Rynkowi Zdrowia dr hab. Agnieszka Gorzkowska z Katedry i Kliniki Neurologii Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

Rynek Zdrowia: - Co wiemy o tym specyfiku? Czym jest LMTX i jaki jest mechanizm jego działania? Na czym polega jego innowacyjność?

Dr hab.n.med. Agnieszka Gorzkowska: - LMTX jest inhibitorem agregacji białka tau, które w mózgach chorych z chorobą Alzheimera ulega nadmiernej fosforylacji i tworzy splątki neurofibrylarne. Patologia białka tau jest uznawana za jedną z głównych nieprawidłowości molekularnych w chorobie Alzheimera i bierze udział w neurodegeneracji. LMTX  tymczasem ma zapobiegać odkładaniu się tego nieprawidłowego białka w mózgu.

Niektóre z wcześniejszych obserwacji wskazały na fakt, że obecność agregatów białka tau może mieć większy związek z pojawianiem się i narastaniem objawów otępienia niż złogi beta-amyloidu, które od lat są w centrum zainteresowań badaczy poszukujących terapii modyfikujących przebieg choroby Alzheimera. Tym samym nie może dziwić rosnące ostatnio zainteresowanie terapiami skierowanymi właśnie przeciw białku tau.


LMTX to pierwszy inhibitor agregacji białka tau, który dotarł do tak zaawansowanego etapu badań klinicznych.


- Jak przebiegały badania III fazy i na co wskazują ich wyniki?

- Przedstawione pod koniec lipca wyniki badań III fazy TRx-015 odnoszą się do projektu, w którym wzięło udział 891 pacjentów z rozpoznaną chorobą Alzheimera w fazie łagodnej i umiarkowanie zaawansowanej. Badanie prowadzone było w ponad 100 ośrodkach klinicznych na świecie. Stosowano 2 dawki leku - mniejszą i większą oraz placebo, przez okres 15 miesięcy.

Nie stwierdzono niestety, aby cała grupa chorych przyjmująca LMTX w porównaniu do grupy chorych przyjmujących placebo miała wolniejsze tempo pogarszania się funkcji poznawczych (pamięci, uwagi, orientacji itd.) ani też nie wykazano u nich wolniejszego tempa narastania zaburzeń czynności życia codziennego.

Jednak w podgrupie pacjentów, którzy przyjmowali LMTX w monoterapii, tj. bez innych leków stosowanych w chorobie Alzheimera, odnotowano znaczące zmniejszenie postępu zaburzeń poznawczych i codziennego funkcjonowania oraz istotną redukcję postępu zaniku mózgu w porównaniu do pozostałych chorych. Przyczyna mniejszej skuteczności LMTX w połączeniu z dostępnymi obecnie terapiami nie została jeszcze wyjaśniona.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH