Specjaliści: w Polsce zbyt późno leczymy chorych na SM Prof. Jerzy Kotowicz; FOT. PTWP

Głównym problemem, z jakim spotykają się chorzy na stwardnienie rozsiane (SM) w Polsce jest zbyt późny dostęp do refundowanego systemu leczenia - podkreślają specjaliści.

W ramach tegorocznej edycji festiwalu Pikniku Country w Mrągowie została zorganizowana konferencja naukowa, podczas której prelegenci przybliżyli sytuację chorych na SM w naszym kraju.

Jak wskazują eksperci, w Polsce dopiero przy drugim rzucie choroby chorzy są kwalifikowani do terapii opłacanej z budżetu państwa. W praktyce oznacza to, że dopuszcza się do znacznego pogorszenia stanu zdrowia, a nawet niepełnosprawności pacjenta i dopiero wtedy otrzymuje on odpowiednie środki na leczenie. Jednak skutki choroby, jaką jest stwardnienie rozsiane, są nieodwracalne.

Należy bowiem pamiętać, że „SM never sleeps”. I choć choroba momentami przygasa, to po upływie czasu pojawiają się remisje i kolejne rzuty. Eksperci podkreślają, że pomimo braku stuprocentowej pewności przy początkowej diagnozie, najbardziej skutecznym leczeniem jest to stosowane na samym początku.

- Głównym problemem, z jakim spotykają się chorzy na stwardnienie rozsiane w Polsce jest zbyt późny dostęp do refundowanego systemu leczenia - mówi Tomasz Połeć, przewodniczący Polskiego Towarzystwa Stwardnienia Rozsianego (PTSR). - Ministerstwo mając ograniczoną pulę środków może refundować leczenie tylko określonej liczbie osób.

- Pozostali, którzy czekają na terapię rok czy nawet dwa lata, stają się na tyle niepełnosprawni, że są zmuszeni zrezygnować z pracy. Dochodzi do sytuacji, w której państwo musi wypłacać im renty. Z reguły są to osoby młode w wieku 30-35 lat. W związku z tym przez kolejne trzydzieści lat to państwo ich utrzymuje - dodaje Połeć.

- W Polsce nadal leczymy zbyt późno i zbyt małą liczbę chorych. Na świecie leki refundowane dostaje ok. 60-70 proc. osób cierpiących na stwardnienie rozsiane. W naszym kraju jest to odsetek jedynie kilkunastu procent. Co istotne, brakuje nam również całościowej opieki nad pacjentem - podkreślał prof. Jerzy Kotowicz, neurolog, wiceprzewodniczący Doradczej Komisji Medycznej w PTSR.

- Powinno to wyglądać podobnie jak w krajach skandynawskich, gdzie chorym zajmuje się zespół złożony z neurologa, pielęgniarki, rehabilitanta, a także psychologa. Jeżeli u pacjenta brakuje podpory psychologicznej, to choroba ma prawo się pogłębiać - mówi profesor.

Organizatorzy i gwiazdy tegorocznej edycji Pikniku Country w Mrągowie wsparli chorych na stwardnienie rozsiane i zagrali pod hasłem „Niezależność”. Partnerem konferencji naukowej oraz finałowych koncertów było Polskie Towarzystwo Stwardnienia Rozsianego.

Od kilku lat, organizatorzy Pikniku Country&Folk w Mrągowie udowadniają, że festiwal to coś więcej niż tylko dobra zabawa. Co roku, ostatni dzień festiwalu poświęcony jest ważnym tematom społecznym.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH