Rewolucyjna technika badania neuronów mózgu pod mikroskopem Wynalazek ma zdaniem jego twórców dostarczyć neurobiologom narzędzie o przełomowym znaczeniu. Fot. Fotolia

Nowa metoda pozwala na obserwację pod mikroskopem wszystkich neuronów widocznych w próbce żywego mózgu. Dzięki niej neurobiolodzy będą mogli lepiej zrozumieć pracę nadal słabo poznanego narządu.

Mikroskopia to jedna z podstawowych metod, którymi posługują się biolodzy zajmujący się badaniami mózgu.

Jednak, jak wyjaśniają autorzy nowej pracy opublikowanej w prestiżowym piśmie "Cell", możliwości mikroskopowych obserwacji fragmentów żywego mózgu były dotąd mocno ograniczone ze względu na konieczność wybarwiania pojedynczych neuronów.

Co gorsza, z powodu technicznych przeszkód nie dawało się wybarwić wszystkich komórek w badanej próbce. To z kolei stanowiło kolosalną przeszkodę w obserwacjach komórek nerwowych, których działanie opiera się głównie na tworzeniu między sobą połączeń i wzajemnej współpracy.

Naukowcy z Uniwersytetu Kraju Basków razem z kolegami z dwóch innych ośrodków opracowali, jak twierdzą, rewolucyjną technikę, która pozwala pokonać te przeszkody.

Nazwali ją SUSHI - Super-resolution Shadow Imaging (obrazowanie cieniowe superrozdzielczości). Pozwala ona na sprawne wybarwienie wszystkich wypełnionych płynem przestrzeni międzykomórkowych.

Ponieważ płyn ten znajduje się na zewnątrz badanych komórek, w czasie obserwacji powstaje obraz, który można porównać do negatywu. Nie stanowi to jednak problemu, dlatego że zawiera on taką samą ilość informacji, jak tradycyjny obraz "pozytywowy".

Wynalazek ma zdaniem jego twórców dostarczyć neurobiologom narzędzie o przełomowym znaczeniu.

- Technika SUSHI jest rewolucyjna, ponieważ pozwala na jednoczesne obserwacje wszystkich komórek w wybranym fragmencie żywej tkanki mózgu. W przeszłości mieliśmy do czynienia z pustymi przestrzeniami w obrazach mikroskopowych, ponieważ nie byliśmy w stanie wybarwić wszystkich komórek w tym samym czasie - mówi jeden z autorów metody, dr Jan Tønnesen.

- Stanowiło to dla nas ogromne ograniczenie. Teraz technika ta umożliwi nam obserwacje wszystkich komórek w badanym obszarze, który umieścimy pod obiektywem mikroskopu, a także wszystkich ich interakcji, a to pozwoli nam lepiej poznawać działanie zdrowego jak i chorego mózgu - tłumaczy badacz.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH