Prof. Słowik: mechaniczna trombektomia jest przełomem w neurologii naczyniowej Prof. Agnieszka Słowik; FOT. PTWP

- Leczenie przyczynowe udaru mózgu stosuje się od ok. 25 lat. W naszym kraju korzysta z tej terapii ok. 10% pacjentów. Na podstawie danych światowych przyjmuje się, że leczenie to może być stosowane u ok. 30% pacjentów z udarami - informuje prof. Agnieszka Słowik, kierownik Katedry i Kliniki Neurologii Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum.

- Jedną z metod przyczynowego leczenia udaru jest tromboliza dożylna, czyli jednorazowe dożylne podanie leku rozpuszczającego zakrzep w tętnicy mózgowej. Drugą metodą jest mechaniczna trombektomia. To nowy rodzaj leczenia polegający na mechanicznym usunięciu zakrzepu z tętnic mózgowych. Ta metoda do kilku lat jest stosowana także w Polsce, ale nie tak powszechnie - tłumaczy prof. Agnieszka Słowik.

Dodaje: - Mechaniczna trombektomia jest możliwa do zastosowania, szacunkowo, u ok. 3,5 tys. pacjentów w naszym kraju. To leczenie przeznaczone dla chorych z potencjalnie najgorzej rokującym rodzajem udarem mózgu, ponieważ w tych przypadkach zakrzep jest zlokalizowany w tętnicach mózgowych o największej średnicy.

- Leczenie mechaniczną trombektomią daje spektakularne efekty. Można je zastosować do 6 godzin od pojawienia się objawów udaru. Jest uznane za przełomowe w neurologii naczyniowej. Znalazło miejsce w najnowszych zaleceniach europejskich i amerykańskich. Ponad 50% chorych leczonych tą metodą opuszcza szpital na własnych nogach i szybko zapomina o chorobie - powiedziała w wywiadzie dla Rynku Zdrowia prof. Agnieszka Słowik.

Cały wywiad: Stworzyliśmy łańcuch przeżycia

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH