Prof. Ryglewicz: wiemy jak powinien wyglądać modelowy system leczenia SM Na zdj. prof. Danuta Ryglewicz, konsultant krajowy w dziedzinie neurologii. Fot. PTWP

W terapii chorych na stwardnienie rozsiane (SM) mówimy o optymalizacji procesu leczenia, który musi nadążać za postępem wiedzy, poszerzających się możliwości diagnostycznych i terapeutycznych oraz rosnącej świadomości dotyczącej interdyscyplinarnego podejścia do chorego - podkreślała prof. Danuta Ryglewicz, konsultant krajowy w dziedzinie neurologii.

Ekspertka zaznaczyła również, podczas konferencji naukowo-szkoleniowej pt: „Leczenie stwardnienia rozsianego (SM) w Polsce - nowe perspektywy” w Warszawie, że pracując nad modelowym systemem leczenia SM trzeba pamiętać, że pacjent z SM wymaga nie tylko farmakologicznego wsparcia, ale również pomocy: psychologa, psychiatry, rehabilitanta, diagnozowania funkcji poznawczych.

- Z tych oczywistych powodów potrzebujemy kompleksowego systemu leczenia chorych na SM oraz opieki koordynowanej. Takie podejście doprowadziło do opracowania optymalnego modelu leczenia, który dotyczy określonego czasu i posiadanej aktualnej wiedzy - zaznaczyła prof. Ryglewicz.

W ocenie ekspertki obecnie modelowy system leczenia chorych z SM uwzględnia przeprowadzenie diagnostyki i terapii rozpoznanych chorych w ośrodkach referencyjnych, jak też konieczność edukowania zarówno lekarza, jak i pielęgniarki w zakresie czynników mających wpływ na przebieg choroby.

Kolejnym elementem tego modelu jest zwiększenie lekarzom długości czasu przeznaczonego na konsultacje chorych celem przekazania informacji na temat możliwości terapii oraz zagrożeń wynikających ze stosowania określonych produktów leczniczych.

Prof. Ryglewicz podkreśliła także, że niezbędne jest również zapewnienie chorym dostępu do aktualnie zarejestrowanych leków modyfikujących przebieg choroby, co na szczęście obecnie w Polsce już ma miejsce.

- Tym co należy uwzględnić w tym modelowym rozwiązaniu jest także dostęp pacjenta do kompleksowej rehabilitacji neurologicznej w oddziale stacjonarnym oraz do rehabilitacji w ramach oddziału dziennego i rehabilitacji domowej. Niestety, słabością polskiej medycyny jest ciągle niewystarczający zarówno dostęp do rehabilitacji, jak i brak jej kompleksowości w odniesieniu do chorych neurologicznych - wyjaśniła prof. Ryglewicz.

Na zakończenie ekspertka dodała, że chory z SM musi także mieć zapewniony dostęp do konsultacji w zakresie okulistyki, urologii, ortopedii, dermatologii, endokrynologii, ginekologii, laryngologii, psychiatrii i hematologii, jak również kontakt z lekarzem POZ i pracownikiem socjalnym.

- Jeśli te warunki zostaną spełnione, to chory w tym optymalnym modelu leczenia powinien mieć poczucie bezpieczeństwa oraz świadomość, że będzie zabezpieczony nawet wówczas, gdy jego objawy chorobowe narosną, a stan zdrowia ulegnie pogorszeniu - podsumowała konsultant krajowa w dziedzinie neurologii.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH