Prezes NFZ: pierwsze pilotażowe ośrodki koordynujące parkinsona najwcześniej od października Fot. PTWP

Najwcześniej 1 października 2018 r. możliwe będzie powstanie pierwszych kilku pilotażowych ośrodków koordynujących diagnostykę i leczenie chorych cierpiących na chorobę Parkinsona - powiedział w środę (11 kwietnia) w Warszawie prezes Narodowego Funduszu Zdrowia Andrzej Jacyna.

Mówił to na konferencji, zorganizowanej z okazji przypadającego 11 kwietnia Światowego Dnia Choroby Parkinsona. Głównym powodem wydarzenia było opublikowanie raportu na temat modelu kompleksowej i koordynowanej opieki nad pacjentem z chorobą Parkinsona, przygotowanego przez ekspertów Instytutu Zarządzania w Ochronie Zdrowia Uczelni Łazarskiego w Warszawie.

Dyrektor Instytutu dr Małgorzata Gałązka-Sobotka powiedziała, że kluczową rolę w diagnozowaniu i leczeniu pacjentów z tą chorobą powinny pełnić ośrodki koordynujące, ponieważ gwarantują one najskuteczniejszą i najbardziej efektywną opiekę. - Racjonalność i efektywność w służbie zdrowia to jest to, na czym nam zależy najbardziej - podkreśliła.

Z danych przedstawionych przez dr n. med. Jakuba Gierczyńskiego z IZWOZ wynika, że w Polsce jest już około 100 tys. osób cierpiących na chorobę Parkinsona i niepokojące są coraz większe tzw. koszty pośrednie związane z opieką nad nimi. - Straty wynikające z utraty produktywności z powodu tego schorzenia mogą być już nawet dwa razy większe. niż wydatki ponoszone przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych - podkreślił.

W 2016 br. koszty bezpośrednie związane z chorobą Parkinsona, ponoszone przez Narodowy Fundusz Zdrowia, wyniosły prawie 67 mln zł. ZUS wydał w tym okresie 50 mln zł na zwolnienia lekarskie i renty. Z kolei koszty utraty produktywności wyliczane są na 45-113 mln zł (w zależności od przyjętych parametrów oceny kapitału ludzkiego).

Jeden ze współautorów raportu dr Jerzy Gryglewicz tłumaczył, że niewłaściwa diagnostyka i leczenie choroby Parkinsona zwiększa koszty pośrednie, w tym zwolnienie lekarskie i utratę produktywności. Dlatego kluczowe znaczenie ma właściwa kwalifikacja chorych do terapii i koordynacja leczenia.

Wiceminister zdrowia Zbigniew Król przyznał, że pięta achillesową polskiej służby zdrowia jest słaba koordynacja opieki w chorobach przewlekłych, takich jak choroba Parkinsona, które z powodu starzenia się społeczeństwa występują coraz częściej. Dodał, że trzeba to zmienić.

- Nie możemy się skupiać jedynie na płaceniu za świadczenia. Pacjent musi mieć swojego przewodnika w systemie służby zdrowia. To przyszłość, ale innego kierunku nie ma. Zależy nam też na tym, żeby pacjent mógł jak najdłużej w miarę normalnie funkcjonować - podkreślił wiceminister.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH