Polscy pacjenci z chorobą Parkinsona bez dostępu do nowoczesnych terapii infuzyjnych Choroba Parkinson to typowe schorzenie związane z wiekiem; FOT. Shutterstock

Choroba Parkinsona jest jedną z najczęściej występujących chorób zwyrodnieniowych układu nerwowego. Liczbę chorych w Polsce szacuje się obecnie na ok. 70-90 tys. Najbardziej chorzy praktycznie pozbawieni są dostępu do nowoczesnych terapii infuzyjnych, zarejestrowanych w UE.

Jak wyjaśnia w rozmowie z Rynkiem Zdrowia prof. Jarosław Sławek, prezes elekt Polskiego Towarzystwa Neurologicznego - choroba Parkinson to typowe schorzenie związane z wiekiem.

- Najczęściej rozpoczyna się między 40. a 70. rokiem życia, a średnia wieku zachorowania wynosi 58 lat. 1,5 raza częściej zapadają na nią mężczyźni - mówi specjalista. Dodaje, że średni czas przeżycia od momentu postawienia diagnozy wynosi obecnie 15,8 lat. Około 25 proc. chorych żyje z chorobą blisko 20 lat.

Prof. Sławek podkreśla, że w wyniku schorzenia uszkodzeniu lub zanikowi ulegają komórki nerwowe znajdujące się w niewielkiej, ale bardzo ważnej części ludzkiego mózgu - istocie czarnej. Komórki te odpowiedzialne są za produkcję dopaminy. Jej znaczny ubytek powoduje wystąpienie objawów ruchowych choroby Parkinsona.

Wciąż nieznana etiologia
Jak zaznaczają eksperci do dziś nie udało się poznać przyczyny, która prowadzi do rozwoju choroby, nie można więc mówić o leczeniu przyczynowym, pozwalającym na pełny powrót do zdrowia.

Dr Dariusz Koziorowski, neurolog z Kliniki Neurologii Wydziału Nauk o Zdrowiu Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego przy Mazowieckim Szpitalu Bródnowskim w Warszawie w rozmowie z Gazetą Wyborczą tłumaczy, że nie ma jednego czynnika, który odpowiedzialny jest za rozwój choroby Parkinsona. Zwraca uwagę na fakt odkrycia ponad 20 lat temu pierwszych genów, których mutacje były odpowiedzialne za rodzinne postaci tej choroby.

Dr Koziorowski podkreśla, że obecnie znanych jest już ponad 20 genów związanych z tą chorobą. Są one bardzo zróżnicowane, jednak mimo tego dają jeden obraz. Powodują tę samą albo podobną patologię, która doprowadza do obumieraniu neuronów i odkładania się różnego rodzaju białek, np. alfa-synukleiny, które tworzą wewnątrzkomórkowe złogi zwane ciałami Lewy'ego.

To, jak wyjaśnia dr Koziorowski, świadczy o tym, że jest wiele dróg rozwoju choroby Parkinsona i dlatego tak trudno ustalić mechanizmy, jakie nimi rządzą.

Oprócz genetyki znane są także czynniki środowiskowe. Uważa się, że niektóre toksyny mogą przyczyniać się do rozwoju tej choroby. Klasycznym przykładem jest toksyna MPTP, która została odkryta na przełomie lat 70. i 80. wśród nowojorskiej populacji osób uzależnionych od produkowanej domową metodą heroiny. Także niektóre pestycydy zawierają związki, które mogą uszkadzać mitochondria, co też może wywoływać tą chorobę.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH