NEUROLOGIA

Lekarze rodzinni są sprzymierzeńcami neurologów w profilaktyce udaru mózgu, dlatego ważne, aby mieli odpowiednią wiedzę na ten temat. W sobotę w Augustowie przechodzą oni szkolenia w ramach programu profilaktyki udarów.
Program realizuje Klinika Neurologii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego (USK) w Białymstoku wspólnie z lekarzami rodzinnymi z Porozumienia Zielonogórskiego. Obejmuje on badanie kilku tysięcy pacjentów w wieku 40-65 lat z trzech województw: podlaskiego, warmińsko-mazurskiego i mazowieckiego, a także szkolenia dla lekarzy i konferencje.
Szef Kliniki Neurologii USK dr hab. Jan Kochanowicz podkreślił, że profilaktyka to najbardziej skuteczna metoda zabiegania wszystkim chorobom.
- Czynników ryzyka udaru mózgu jest kilkadziesiąt - wskazał. Wymienił np. otyłość, choroby sercowo-naczyniowe (zawał, migotanie przedsionków), miażdżycę, palenie papierosów i stosowanie innych używek, picie alkoholu, cukrzycę, nadciśnienie, brak ruchu. Ryzyko udaru rośnie wraz z wiekiem.
Udary mózgu są - co podkreślają lekarze - pierwszą przyczyną ciężkiej niepełnosprawności osób, które go doznają, i trzecią przyczyną śmierci.
- W ramach programu profilaktyki chorób naczyń mózgowych chcemy dotrzeć do pacjentów, ale też do lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej, dlatego współpracujemy w realizacji programu z lekarzami rodzinnymi z Porozumienia Zielonogórskiego - mówił dziennikarzom dr hab. Jan Kochanowicz na listopadowej konferencji prasowej na temat leczenia udaru metodą trombektomii mechanicznej (mechanicznego usunięcia skrzepu w naczyniu krwionośnym).
Klinika Neurologii USK leczy tą metodą jako jeden z siedemnastu objętych ministerialnym programem ośrodków w Polsce. Zabiegi refunduje NFZ. Jak podkreślił Kochanowicz, kluczowe znaczenie ma czas, cztery i pół godziny od wystąpienia objawów, w którym pacjent powinien dotrzeć do najbliższego oddziału udarowego. Specjaliści uważają, że aby wszystkie działania były skuteczne, lekarze rodzinni muszą współpracować.
Program profilaktyki chorób naczyń mózgowych jest dofinansowany z UE z programu POWER, Ministerstwa Zdrowia. Potrwa jeszcze przez rok. Podstawowe badania pacjentów z grupy ryzyka wystąpienia udaru mózgu wykonują lekarze rodzinni, następnie na specjalistyczne badania przejmuje ich - jeśli jest takie wskazanie u pacjentów z grupy ryzyka - poradnia przy Klinice Neurologii. Tam - poza kolejnością - przechodzą badania, np. tomografię, badania tętnic domózgowych i serca.
Jan Kochanowicz wyjaśnił, że chodzi o wczesne wykrycie osób z tzw. przejściowym udarem mózgu - gdy objawy udaru ustąpią w ciągu 24 godzin. Badania mają umożliwić znalezienie przyczyny udaru przejściowego (TIA). Specjalista dodał, że pacjenci najczęściej to bagatelizują, dlatego lekarze rodzinni powinni w rozmowach z pacjentami i w trakcie badań zwracać na to uwagę.
Izabela Próchnicka - PAP


CZYTAJ TAKŻE
- 10:18 Szef KPRM o płatnych dyżurach Karczewskiego w szpitalu: przepisy nie zostały złamane
- 09:57 Raport dot. antykoncepcji, aborcji, znieczulania: prawa pacjentek są systemowo łamane
- 09:37 Wlk. Brytania: chory czterolatek leżał w szpitalu na podłodze, premier krytykowany za brak empatii
- 09:17 Czechy: strzelanina w szpitalu, wielu zabitych i rannych
- 09:02 Sondaż: co Polacy myślą o aborcji i finansowaniu in vitro
- 08:46 Specjalista: metody leczenia raka nerki bardzo szybko ewoluują, ale nie w Polsce
- 07:55 Nowi członkowie PAN wybrani, w tym profesorowie medycyny
- 1 Za miesiąc wystawianie e-recept będzie obowiązkowe. Czy wszyscy są gotowi?
- 2 Rusza trzecia edycja Konkursu "Zdrowy Samorząd": zgłoś swój udział!
- 3 Samorządy będą ciąć wydatki na programy zdrowotne? Niektóre już to robią
- 4 Głos matek: do szpitali, urzędników i mediów trafią wyniki ankiet rodzących z całego kraju
- 5 NFZ: od 1 stycznia zlecenia na wyroby medyczne na nowych zasadach
- 6 Jest kolejny wyrok bezwzględnego pozbawienia wolności za napaść na ratowników medycznych
- 7 Warszawa: samorząd lekarski świętował 30-lecie swojego odrodzenia
Newsletter
Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze
Follow @rynekzdrowiaRSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych