Olsztyn: w przyszłym tygodniu kolejne operacje wszczepienia stymulatorów Zakup stymulatorów, które zostaną wszczepione w przyszłym tygodniu pacjentom sfinansuje Fundacja Ewy Błaszczyk "Akogo?" prowadząca ośrodek "Budzik" dla osób pozostających w śpiączce.

W przyszłym tygodniu lekarze Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Olsztynie przeprowadzą kolejne operacje wszczepienia pacjentom w śpiączce stymulatorów, mających poprawić jakość życia i relacje z otoczeniem. Operacje odbędą się 26 i 27 lipca - podała placówka.

Terminy operacji właśnie wyznaczono - podkreśliła we wtorek w rozmowie z PAP zastępca kierownika kliniki neurochirurgii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Olsztynie dr Monika Barczewska.

- 26 lipca operowane będą dwie osoby a kolejnego dnia, 27 lipca - jedna osoba. Możemy operować dodatkowo jeszcze jednego pacjenta, czekamy na zgłoszenia- powiedziała PAP dr Barczewska. Dodała, że zakup stymulatorów, które zostaną wszczepione w przyszłym tygodniu pacjentom sfinansuje Fundacja Ewy Błaszczyk "Akogo?".

Trzy operacje, które zaplanowano na następny tydzień będą drugą serią zabiegów wszczepienia stymulatorów u pacjentów w śpiączce. W maju lekarze olsztyńskiego szpitala klinicznego przeprowadzili u czworga pacjentów w śpiączkach pionierskie zabiegi wszczepienia tych urządzeń. Już po kilku tygodniach w ocenie lekarzy u wszystkich operowanych pacjentów widać było "zwiewne" sygnały poprawy ich stanu.

Według dr Barczewskiej nie wszyscy pacjenci pozostający w śpiączce mają wskazania do tego typu operacji.

Najlepsze efekty - jak wynika z doświadczeń przeprowadzającego zabiegi japońskiego neurochirurga prof. Isao Mority - osiąga się u pacjentów po urazach głowy. Słabsze rezultaty natomiast są u pacjentów po niedotlenieniu wskutek prób samobójczych czy zatrzymaniu akcji serca. Dlatego do zabiegów poszukujemy pacjentów właśnie po przebytych urazach mózgu - wyjaśniała wcześniej dr Barczewska.

W ocenie lekarzy u wszystkich operowanych poprawiła się sfera emocjonalnej reakcji na otoczenie, np. jedna z operowanych osób wystraszyła się grupy ludzi w białych fartuchach, na których wcześniej zupełnie nie reagowała. Bliscy operowanych obserwują również inne ulotne reakcje na otoczenie, np. na obecność rodziców. Wcześniej te osoby żadnej reakcji emocjonalnej nie przejawiały.

U wszystkich operowanych osób zmniejszyła się spastyka (tj. napięcie mięśniowe).

Pionierskie operacje wszczepienia stymulatorów osobom w śpiączkach w maju przeprowadził w olsztyńskim szpitalu klinicznym zespół prof. Wojciecha Maksymowicza pod kierunkiem japońskiego neurochirurga prof. Isao Morita (przeprowadził on w Japonii ok. 300 tego rodzaju operacji). Prof. Moritę sprowadziła do Polski Fundacja Ewy Błaszczyk "Akogo?", stymulatory dla chorych nieodpłatnie przekazał ich producent - Boston Scientific Polska.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH