Nowa odsłona kampanii "Otwórz dłoń po udarze"

W ramach kampanii "Otwórz dłoń po udarze" powstała strona internetowa: www.otworzdlonpoudarze.pl. Za pomocą trzech kroków (wiedza, leczenie, fizjoterapia), przedstawia ona możliwości radzenia sobie z jedną z częstszych konsekwencji udaru mózgu - spastycznością.

W Polsce do udaru mózgu dochodzi średnio co osiem minut. Oznacza to niemal 75 tysięcy chorych rocznie. Częstą konsekwencją przebytego udaru jest częściowa lub całkowita utrata sprawności ręki, czyli spastyczność kończyny górnej.

Spastyczność to nadmierne napięcie mięśni, które sprawia, że ręka i dłoń mają ograniczone możliwości ruchu, co wielu pacjentom odbiera samodzielność. Rozwija się ona  nawet u 40 proc. osób po udarze. Nie jest jednak nieodwracalna. Im szybciej zdiagnozowana, tym większa jest szansa na jej skuteczne leczenie. 

- Objawy spastyczności są, niestety, często niezauważane, chociaż łatwe do rozpoznania.
W konsekwencji leczenie, które mogłoby przywrócić sprawność ręki, jest podejmowanie zbyt późno. Strona internetowa „Otwórz dłoń po udarze” ma na celu edukować oraz informować chorych i ich bliskich o objawach spastyczności i możliwościach jej leczenia - powiedział Adam Siger z Fundacji Udaru Mózgu.

Strona internetowa kampanii przedstawia pacjentom możliwości i sposoby walki ze spastycznością za pomocą trzech kroków. Pierwszym z nich jest wiedza - zdobywając informacje na temat swojej dolegliwości, pacjenci mogą lepiej rozumieć reakcje i możliwości własnego ciała. Drugi element stanowi leczenie - na stronie upowszechniane są informacje na temat dostępnych metod radzenia sobie ze spastycznością oraz lista ośrodków, w których można skorzystać z terapii.

Trzeci krok to fizjoterapia - odpowiedni dobór ćwiczeń i wytrwała praca mają ogromne znaczenie w walce ze spastycznością.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH