MZ: od lipca finansowanie trombektomii mechanicznej w udarze mózgu Konsultant krajowy w dziedzinie neurologii prof. Danuta Ryglewicz. Fot. Zelazna_Studio

Trombektomia mechaniczna, stosowana w niedokrwiennym udarze mózgu, będzie finansowana w ramach świadczeń gwarantowanych najprawdopodobniej od lipca 2018 r. – zapowiedział w poniedziałek (16 kwietnia) na spotkaniu z dziennikarzami wiceminister zdrowia Zbigniew Król.

Trombektomia mechaniczna jest nową metodą wewnątrznaczyniowego usunięcia u niektórych pacjentów skrzepliny wywołującej niedokrwienny udar mózgu. Konsultant krajowy w dziedzinie neurologii prof. Danuta Ryglewicz powiedziała PAP, że w Polsce pilotażowo do 2016 r. przeprowadzono około 600 takich zabiegów.

- Zależy nam na tym, żeby trombektomia mechaniczna była finansowana z budżetu, bo dotąd wykonywano ją jedynie w ramach np. grantów naukowych - wyjaśniła specjalistka. Jej zdaniem metoda ta jest kolejnym krokiem w poprawie skuteczności ratowania chorych z niedokrwiennym udarem mózg.

- Chcemy włączyć trombektomię mechaniczną do świadczeń gwarantowanych, tak żeby od lipca tego roku mogłaby być wykonywana. Nie będzie to jednak procedura dla wszystkich osób z udarem niedokrwiennym, a jedynie dla tych, którzy się do niej kwalifikują - zadeklarował wiceminister zdrowia Zbigniew Król.

Od wielu lat wykorzystywana jest tromboliza dożylna, czyli trwający godzinę dożylny wlew leku, który rozpuszcza skrzep. Prof. Ryglewicz powiedziała, że szersze zastosowanie tej metody, jak również utworzenie sieci oddziałów udarowych w całym kraju doprowadziło do zmniejszenia śmiertelności z powodu udaru o 40 proc. w ciągu 20 lat.

Dr hab. Adam Kobayashi z Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie wyjaśniał, że trombektomia mechaniczna przeznaczona jest dla pacjentów w wyjątkowo ciężkim przebiegiem udaru niedokrwiennego, wywołanym zatkaniem skrzepliną dużych tętnic wewnątrzmózgowych. Jego zdaniem metodę tę można wykorzystać u 10 proc. pacjentów, a w przyszłości ewentualnie u około 20 proc. chorych.

- Trombektomia mechaniczna nie jest metodą zastępującą trombolizę dożylną - podkreślił specjalista, który wykonuje takie zabiegi. Można ją przeprowadzić w ciągu 6 godzin od wystąpienia pierwszych objawów udaru mózgu. Tzw. okno terapeutyczne dla trombolizy jest krótsze, leki rozpuszczające skrzeplinę należy podać w okresie 4,5 godzin.

Prof. Ryglewicz przekonywała, że najpierw wykonuje się trombolizę dożylną, a trombektomię mechaniczą wtedy, kiedy nie jest ona wystarczająca. - Leki, jeśli nawet nie rozpuszczą zalegającej w naczyniu skrzepliny, to ją zmiękczają, dzięki czemu łatwiej ją potem usunąć - dodała. Według niej zabieg ten byłby przydatny u 1,2-1,4 tys. pacjentów rocznie; można go wykonywać nawet u chorych po 80. roku życia.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH