Komisja senacka zwróciła się do rządu ws. Narodowego Programu Alzheimerowskiego Fot. Shutterstock

O podjęcie działań na rzecz stworzenia strategicznego Narodowego Programu Alzheimerowskiego zwróciła się do rządu senacka Komisja Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej. Wskazuje na zagrożenia płynące z dynamiki wzrostu zachorowań na choroby neurodegeneracyjne.

Komisja przypomniała w przyjętym wwe wtorek (13 lutego) stanowisku, że 19 stycznia 2011 r. Parlament Europejski wydał rezolucję w sprawie europejskiej inicjatywy dotyczącej m.in. choroby Alzheimera. Wezwano w nim państwa członkowskie UE do opracowania planów i strategii w celu zajęcia się społecznymi i zdrowotnymi skutkami demencji oraz świadczenia usług i wsparcia osobom cierpiącym na demencję oraz ich rodzinom.

Dokument GUS "Prognoza ludności na lata 2014-2050" wskazuje, że mimo przewidywanego spadku liczby ludności w Polsce o ok. 4,5 mln do 2050 r., spodziewany jest systematyczny wzrost liczby ludności w wieku 60 lat i więcej. Demografowie przewidują, że w 2050 r. jedną trzecią populacji Polski stanowić będą osoby, które przekroczyły 65. r.ż.

Początek choroby Alzheimera występuje zwykle po 65. roku życia, choć można zachorować już wcześniej. Jednak zapadalność na chorobę Alzheimera wzrasta z wiekiem - u osób po 65. roku życia stwierdza się ją u ok. 14 proc., a po 80. roku życia - u ok. 40 proc. tej populacji.

Senatorowie w przyjętym stanowisku wskazali, że za pilnym podjęciem prac nad przygotowaniem takiego programu przemawia szybki proces starzenia się społeczeństwa. "Wzrostowi liczby osób starszych towarzyszy wysoka dynamika zapadalności na choroby zwyrodnieniowe ośrodkowego układu nerwowego, w szczególności na chorobę Alzheimera. Osoby dotknięte tą chorobą stanowią ok. 70 proc. populacji osób chorych na choroby otępienne" - czytamy w dokumencie.

Komisja zwraca się do rządu, aby polski program uwzględniał założenia zawarte w Narodowym Programie Alzheimerowskim, przygotowane przez Koalicję Alzheimerowską z inicjatywy Ogólnopolskiego Porozumienia Organizacji Alzheimerowskich w 2011 r.

"Komisja pragnie zwrócić uwagę, że strategiczne plany alzheimerowskie zostały wdrożone w niektórych państwach członkowskich Unii Europejskiej i przyczyniają się do efektywnej opieki medyczno-socjalnej oraz badań podstawowych i klinicznych w zakresie choroby Alzheimera" - czytamy w dokumencie.

Zdaniem Komisji, należy wdrożyć działania systemowe o charakterze edukacyjnym, naukowym, organizacyjnym, leczniczym, socjalnym i opiekuńczym. Konieczne jest również wypracowanie przez państwo standardów opieki nad pacjentem, jego rodziną oraz opiekunami chorych.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH