Kobietom trudniej uniknąć udaru Udało się obniżyć częstość udarów, jednak nowe badania wskazują, że dotyczy to głównie mężczyzn, a nie kobiet. Fot. archiwum

Liczba udarów w USA spada, ale dotyczy to głównie mężczyzn, nie kobiet - informuje pismo "Neurology".

Przez wiele lat udary mózgu częściej występowały u amerykańskich mężczyzn niż u kobiet. W ostatnich latach udało się obniżyć częstość udarów, jednak nowe badania wskazują, że dotyczy to głównie mężczyzn, a liczba dotkniętych udarami kobiet pozostała w zasadzie taka sama. Według danych Centers for Disease Control and Prevention (CDC) udar spadł na piąte miejsce wśród przyczyn zgonu mężczyzn, natomiast w przypadku kobiet nadal zajmuje miejsce czwarte.

Zespół dr Tracy E. Madsen z Brown University w Providence zebrał dane dotyczące dorosłych osób z udarem, żyjących na zamieszkanym przez 1,3 miliona osób obszarze południowo-zachodniego Ohio i północnego Kentucky pomiędzy rokiem 1993 a 2010. Naukowcy przeanalizowali dane ze szpitali, klinik oraz od koronerów.

Pierwszego udaru doznało w sumie 7710 osób, z czego 57 proc. stanowiły kobiety. W ich przypadku do udaru dochodziło w wieku przeciętnie 72 lat. Mężczyźni mieli udar wcześniej - średnio w wieku lat 68.

Częstość występowania udarów spadła znacząco w przypadku mężczyzn - na początku badania było to 263 udarów na 100 000 mężczyzn, pod koniec - 192 na 100 000. W przypadku kobiet było to odpowiednio 217 i 198 udarów na 100 000, co nie jest różnicą znaczącą statystycznie.

Także gdy brano pod uwagę rodzaj udaru, tylko u mężczyzn widoczny był wyraźny spadek częstości udarów niedokrwiennych, spowodowanych przez zakrzep czy niedrożność tętnicy (z 238 na 165 na 100 000). W przypadku kobiet różnica nie była statystycznie znacząca (odpowiednio 193 i 173 na 100 000). Wskaźniki dotyczące udarów krwotocznych dla obu płci nie uległy zmianom.

Na razie nie wiadomo, dlaczego spadek częstości udarów zaobserwowano tylko u mężczyzn. Być może w przypadku kobiet czynniki ryzyka nie są tak dobrze kontrolowane.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH