Katowice: konsultacje dla chorych na SM - kwalifikacja do programu lekowego

W Górnośląskim Centrum Medycznym 20 i 27 marca odbędą się bezpłatne konsultacje neurologiczne pod kątem kwalifikacji chorych na stwardnienie rozsiane do programu lekowego.

Stwardnienie rozsiane to autoimmunologiczna choroba ośrodkowego układu nerwowego dotykająca przede wszystkich osób młodych w drugiej, trzeciej i czwartej dekadzie życia. Dla osób w wieku 20-40 lat jest głównym nieurazowym powodem niesprawności ruchowej. Choroba ma charakter przewlekle postępującej.

W Polsce na stwardnienie rozsiane choruje ok. 28 tys. osób. Rocznie zachorowuje ok. 1800 osób.

- Pierwszymi objawami są m.in. zaburzenia widzenia, osłabienie siły mięśniowej, czucia, równowagi. Ich cechą jest to, że samoistnie ustępują, co powoduje, że choroba może pozostać długo nierozpoznana - wyjaśnia Maciej Huć z oddziału neurologii GCM.

Jak wskazuje specjalista, im wcześniej pojawi się właściwa diagnoza i podjęte zostanie leczenie, tym większe szanse pacjenta na wyhamowanie choroby. Statystyczny nieleczony pacjent po 5-10 latach choroby porusza się o kulach, po 8-16 latach porusza się za pomocą wózka inwalidzkiego.

- Część pacjentów nie jest poinformowana o możliwości leczenia choroby, część unika podjęcia leczenia, gdyż przypomina im o chorobie. Tymczasem leki mają najwyższą skuteczność na początku choroby. Odwlekanie decyzji o podjęciu terapii, oznacza odebranie sobie szansy na wyhamowanie choroby - zaznacza Maciej Huć.

- Najnowsze badania wykazały, że wczesne rozpoczęcie leczenia wpływa również na przebieg choroby po jego zakończeniu. Włączenie leczenia po pierwszym rzucie choroby daje skuteczność wszystkich leków na poziomie 50 proc. Natomiast skuteczność leków stosowanych u chorych z pełnoobjawowym SM, po drugim rzucie choroby, sięga 33 proc. To oznacza, że bardzo dużo tracimy nie podejmując leczenia w okresie od wystąpienia pierwszych objawów - dodał. 

Wyjaśnia, że w Polsce leczenie immunomodulujące stwardnienia rozsianego jest dostępne w ramach programów lekowych NFZ. W ostatnich dwóch latach w organizacji programów lekowych dla chorych ze stwardnieniem rozsianym udało się wprowadzić dużo korzystnych zmian: złagodzono kryteria kwalifikacji, wydłużono czas leczenia z trzech do pięciu lat, wprowadzono nowe leki w terapii drugiego rzutu.

- Niemniej jednak ciągle odsetek chorych leczonych immunomodulacyjnie to zaledwie około 10-12 proc., dużo mniej niż w rozwiniętych krajach europejskich, gdzie leczonych jest ok. 30-40 proc. chorujących na stwardnienie rozsiane - wskazuje neurolog.

Zaprasza osoby chorujące na stwardnienie rozsiane, które chciałyby się leczyć w ramach programu lekowego ''Leczenie stwardnienia rozsianego'' na bezpłatne konsultacje neurologiczne w dwa ostatnie czwartki marca - 20 oraz 27 marca - w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym nr 7 Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach-Ochojcu Górnośląskim Centrum Medycznym.

Aby skorzystać z konsultacji wymagana jest rejestracja telefoniczna pod nr tel. 539 678 962 od pn. do pt. w godz. 16-19.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH