Fumaran dimetylu wreszcie dostępny dla polskich pacjentów z SM Fumaran dimetylu to pierwsze leczenie doustne dostępne w Polsce dla pacjentów w pierwszej linii leczenia stwardnienia rozsianego. Fot. Archiwum

Fumaran dimetylu decyzją Ministerstwa Zdrowia od 1 lipca br. uzyskał refundację i może być stosowany w leczeniu rzutowo-remisyjnej postaci SM w pierwszej linii leczenia u nowo zdiagnozowanych pacjentów oraz u pacjentów aktualnie leczonych lekami pierwszej linii, w przypadku wystąpienia objawów niepożądanych lub częściowej nieskuteczności terapii.

Skuteczność fumaranu dimetylu jest porównywalna z najbardziej skutecznymi lekami w terapii SM przy jednoczesnym zachowaniu korzystnego profilu bezpieczeństwa i tolerancji. Dzięki temu lek ten wprowadza nowy standard terapii. To pierwsze leczenie doustne dostępne w Polsce dla pacjentów w pierwszej linii leczenia stwardnienia rozsianego. 

Fumaran dimetylu w badaniach klinicznych wykazał wysoką skuteczność kliniczną i radiologiczną - istotnie wpływa na zmniejszenie częstości rzutów choroby (AAR - annualized relapse rate) o 53 proc., spowalnia progresję niepełnosprawności o 38 proc. (zmniejsza ryzyko wystąpienia 12-tygodniowej potwierdzonej progresji stopnia niepełnosprawności) oraz redukuje liczbę zmian w obrazowaniu rezonansem magnetycznym (o 90 proc. liczbę zmian ulegających wzmacnianiu po podaniu gadolinu, o 85 proc. liczbę nowych lub nowo powiększających się zmian w obrazach T2 zależnych, oraz o 72 proc. w obrazach T1 zależnych) przy jednoczesnym zachowaniu korzystnego profilu bezpieczeństwa i tolerancji.

Skuteczność fumaranu dimetylu wykazano również w grupie pacjentów z nowo zdiagnozowaną chorobą o wysokiej aktywności. W grupie tej, po dwóch latach leczenia lek ten zmniejszył o 56 proc. roczny wskaźnik rzutów oraz zmniejszył o 71 proc. progresję niepełnosprawności.

- Fumaran dimetylu to nowoczesna terapia, która istotnie zmniejsza aktywność choroby. Jest to leczenie, od którego powinno się rozpoczynać terapię SM u nowo zdiagnozowanych pacjentów, gdyż lek działa silnie przeciwzapalnie, a wygaszenie stanu zapalnego odpowiedzialnego za powstanie SM jest kluczowym celem terapeutycznym - skomentował decyzję prof. Adam Stępień, kierownik Kliniki Neurologicznej Wojskowego Instytutu Medycznego Centralnego Szpitala Klinicznego MON w Warszawie.

Dodał też, że badania jednoznacznie potwierdzają, że im wcześniej włączymy leczenie o wysokiej skuteczności przeciwzapalnej, tym większa szansa dla pacjenta na życie bez objawów choroby oraz istotne zatrzymanie i odsunięcie w czasie postępu niepełnosprawności.

Fumaran dimetylu jest lekiem o nowym mechanizmie działania, dotychczas niestosowanym w leczeniu SM, przez co daje też szanse na poprawę u pacjentów, u których dotychczas nie mogliśmy zastosować standardowego leczenia.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH