Badanie: Polacy wciąż niewiele wiedzą o chorobach mózgu Fot. archiwum

Chociaż choroby mózgu są coraz częstsze, Polacy niewiele wiedzą na ich temat. 47 proc. badanych poziom swojej wiedzy na temat takich chorób określiło jako "raczej zły", a 17 proc. jako "bardzo zły" - wynika z badania, którego wyniki zaprezentowano 25 października br. w Warszawie.

Zgodnie z definicją Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), do chorób mózgu należą zarówno schizofrenia, depresja, jak i stwardnienie rozsiane, parkinson, alzheimer, udar czy migrena. Chodzi o choroby, którymi zajmuje się zarówno neurologia, jak i psychiatria i psychologia.

- Liczba Europejczyków leczonych z powodu chorób mózgu wciąż rośnie. W roku 2005 było ich 127 milionów, w 2010 -299 milionów - mówiła w środę Izabela Czarnecka- Walicka, prezes organizującej konferencję Fundacji NeuroPozytywni.   

- Co trzeci Europejczyk przynajmniej raz w życiu doświadcza choroby mózgu. Koszty związane z chorobami mózgu (798 miliardów euro w roku 2010) są w przybliżeniu takie same, jak chorób nowotworowych, sercowo naczyniowych i cukrzycy łącznie - zaznaczył Tadeusz Hawrot z European Brain Council.

Jednocześnie według danych WHO od 3 do 8 na 10 osób z chorobą mózgu nie jest leczonych lub jest leczonych niewłaściwie. Dlatego - jak podawano podczas konferencji - trzeba przeanalizować potrzeby pacjenta oraz proces terapeutyczny. Potrzebna jest profilaktyka, lepsza diagnostyka, terapia i rehabilitacja. Diagnozy powinny być jak najwcześniejsze, a opieka - zintegrowana.

Z badania "Co Polacy wiedzą o chorobach mózgu?", przeprowadzonego w październiku 2017 na reprezentatywnej próbie 1060 Polaków przez Kantar Public dla Fundacji NeuroPozytywni wynika, że poziom swojej wiedzy na temat chorób mózgu badani sami określili jako "raczej zły" (47 proc.) lub "bardzo zły" (17 proc.). Ponieważ ludzie niechętnie przyznają się do niewiedzy, prawdopodobnie jest jeszcze gorzej. 

Blisko jedna piąta Polaków uważa, że chorobom mózgu nie da się skutecznie zapobiegać. Dla dwukrotnie liczniejszej grupy kluczowe jest unikanie stresu i regularne badania. Jedna trzecia uważa, że dobrą profilaktyką jest unikanie papierosów i alkoholu.

- Prozdrowotny tryb życia trzeba prowadzić ciągle, a w wieku średnim (40-45 lat) - sprawdzić, jak bardzo było to skuteczne. Czynnikami ryzyka są cukrzyca, nadciśnienie, zaburzenia rytmu, przesuniecie lipidogramu (nieprawidłowy cholesterol). W ich przypadku konieczna jest szybka diagnostyka i leczenie. Trzeba też poszerzać rezerwę poznawczą - gimnastykować mózg - zaznaczyła prof. Maria Barcikowska z Polskiej Rady Mózgu. - Nie wszyscy wiedzą, że aktywność fizyczna także stymuluje mózg - zauważyła.

Tylko 7 proc. Polaków jest zdania, że lekarze pierwszego kontaktu potrafią poprawnie zdiagnozować chorobę mózgu, a tylko 4 proc. - że można je całkowicie wyleczyć.

- Większość ludzi kojarzy choroby mózgu z padaczką - bo jest najczęstsza lub udarem - bo to choroba najbardziej dramatyczna, przebiegająca z bezpośrednim zagrożeniem życia oraz otępieniem, które będzie coraz większym wyzwaniem dla gospodarki wielu państw - mówiła prof. Barcikowska.

- W tych wszystkich chorobach bardzo ważna jest profilaktyka - powinna się rozpoczynać w wieku średnim. Dzięki profilaktyce znacząco spadła w USA, Szwecji, Niemczech liczba osób z udarem, spada tam też liczba osób z demencją w populacji po 65 roku życia - dodała.

Więcej: nauka.pap.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH