Znieść stopień naukowy dr hab.? Dyskusja trwa Resort nauki prowadzi już prace legislacyjne dotyczące ustawy o stopniach i tytule naukowym. Fot. Fotolia

Zniesienie habilitacji wymaga zmian w całym szkolnictwie i nie można tego zrobić krótkim zapisem - oceniła sejmowa Komisja ds. Petycji. Wystosuje ona jednak dezyderat do resortu nauki, aby argumenty o zniesieniu habilitacji uwzględniono w nowych rozwiązaniach ustawowych.

O zniesienie stopnia naukowego oraz stopnia w zakresie sztuki doktora habilitowanego we wniesionej do Sejmu petycji zabiega Stowarzyszenie Interesu Społecznego "Wieczyste".

Pod koniec lutego proponowane zmiany negatywnie oceniła już sejmowa Komisja Edukacji, Nauki i Młodzieży. W czwartek (10 marca) to stanowisko podzieliła Komisja do Spraw Petycji. Jednocześnie podjęła decyzję o wystosowaniu dezyderatu w sprawie zniesienia habilitacji do Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa wyższego.

- Petycja nie załatwi problemu tym jednym zapisem, który proponuje. Proponuje rozwiązanie ustawowe, które jest bardzo krótko sformułowane, ale pociąga za sobą konsekwencje w całym systemie szkolnictwa wyższego - zaznaczyła podczas czwartkowego posiedzenia Komisji do Spraw Petycji poseł PO Urszula Augustyn.

- Ja akurat podzielam to co wnosi petycja, ale uważam, że nie jesteśmy w stanie rozwiązać problemu, nawet gdybyśmy podjęli dzisiaj prace nad rozwiązaniem ustawowym - mówiła Augustyn.

Podsekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego Leszek Sirko podkreślił w czwartek, że resort nauki prowadzi już prace legislacyjne dotyczące nie tylko ustawy o stopniach i tytule naukowym, ale także ustawy o szkolnictwie wyższym oraz ustawie o instytutach badawczych.

- W każdej z nich habilitacja występuje jako element bardzo istotny. Wobec tego problem habilitacji musi być zawsze rozpatrywany jako element szerszego pakietu - mówił Leszek Siko. Zadeklarował, że habilitacja będzie przedmiotem szerokiej dyskusji środowiska akademickiego. - Na pewno weźmiemy pod uwagę wszystkie te głosy - powiedział.

- Wnosiłabym byśmy na tym etapie zakończyli prace nad petycją. Natomiast uważam, że w momencie kiedy Ministerstwo będzie przedstawiało swoje rozwiązania, powinniśmy pilnować, aby argumenty zawarte w petycji znalazły się w rozwiązaniach ustawowych - mówiła Augustyn.

- Problem jest skomplikowany, widzimy potrzebę zmian, ale też rozumiemy, że te zmiany nie mogą polegać na prostym "ciach". Tu trzeba bardzo finezyjnej konstrukcji, która uwzględni jaka to jest dziedzina i jak te regulacje będą wpływać na przyszłość - dodał przewodniczący Komisji Jan Piechota z PO.

Petycja trafiła do Sejmu w październiku 2015 roku. Zawiera ona projekt ustawy o zniesieniu stopnia doktora habilitowanego. Zgodnie z zapisem projektu ustawy osoby, które uzyskały już stopień naukowy oraz stopień w zakresie sztuki doktora habilitowanego mogłyby posługiwać się nim nadal.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH