Zmarł prof. Aleksander Koj, trzykrotny rektor UJ Zmarł prof. Aleksander Koj. Fot. Archiwum

W wieku 81 lat zmarł prof. Aleksander Koj, wybitny profesor nauk przyrodniczych, biolog i biochemik, trzykrotny rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Uczony odszedł w czwartek 29 grudnia - poinformował UJ.

Prof. Aleksander Koj urodził się 26 lutego 1935 r. w Ganie na Opolszczyźnie. Po ukończeniu Akademii Medycznej w Krakowie przez kilkanaście lat pracował w Katedrze Chemii Fizjologicznej swojej macierzystej uczelni. Jednak na stałe swoje życie naukowe związał z Instytutem Biologii Molekularnej UJ, który powstał na przełomie lat 60. i 70. ubiegłego stulecia, a w 2002 r. przekształcił się w Wydział Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii.

Uczony prowadził pionierskie badania nad białkami ostrej fazy i reakcją komórek na stan zapalny organizmu - napisał ok. 200 artykułów poświęconych tej tematyce. Jest również współautorem monografii "Acute Phase Response to Injury and Infection" oraz "Interleukin-6-type cytokines".

Za pracę naukową został uhonorowany wieloma nagrodami.

W chwili przejścia do Instytutu Biologii Molekularnej naukowiec stał się także dydaktykiem. Przez dziesięciolecia prowadził doskonale przygotowane wykłady z biochemii, wzbudzając u studentów podziw i szacunek. Sprawował opiekę nad blisko 60 magistrantami oraz wypromował 11 doktorów.

Dzięki autorytetowi, jakim cieszył się w społeczności akademickiej, był wybierany do pełnienia coraz to ważniejszych funkcji. W latach 1977-1981 kierował Instytutem Biologii Molekularnej UJ. W roku 1984 został prorektorem UJ ds. kadry naukowej i badań. Następnie aż trzykrotnie w latach 1987-1990, 1993-1996 oraz 1996-1999 przewodził Uniwersytetowi Jagiellońskiemu jako rektor . W czasie sprawowania tego urzędu wytrwale dążył do powstania III Kampusu. Dopiął celu i osobiście położył kamień węgielny w miejscu budowy nowej siedziby wydziałów przyrodniczych.

W uznaniu zasług dla Uniwersytetu Jagiellońskiego profesor Aleksander Koj został odznaczony medalem Merentibus.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH