Nanocząstki złota, których powierzchnia opłaszczona jest gadolinem oraz przeciwciałami reagującymi z komórkami nowotworowymi, pozwalają bezproblemowo uwidocznić w żywym organizmie miejsce zmienione nowotworowo oraz je zniszczyć, donosi

Badania nad zastosowaniem nanocząstek złota, czyli drobinek o średnicy miliardowej części metra, w walce z nowotworami prowadzone były przez zespół koreańskich naukowców z instytutu KRIBB (Korea Research Institute of Bioscience and Biotechnology) współpracujących z doktorem Bong Hyun Chung.

Naukowcy zsyntetyzowali nanocząstki złota wielkości około 70 nanometrów, do których powierzchni przyłączono specjalnie zaprojektowane przeciwciała, skierowane przeciwko komórkom nowotworowym raka piersi. Dzięki tej modyfikacji, wprowadzając nanocząstki złota z przeciwciałami do ciała pacjenta chorego na nowotwór piersi, badacze mieli pewność, iż drobinki trafią wyłącznie do chorych komórek.

By móc dokładnie zobrazować, gdzie w danym momencie znajdują się nanocząstki złota, czy dotarły do chorych tkanek oraz jak rozległa jest transformacja zdrowych komórek w nowotworowe, na powierzchni nanocząstek złota został osadzony jeszcze jeden chemiczny składnik - gadolin. Pierwiastek ten jest doskonałym czynnikiem kontrastującym, stosowanym w obrazowaniu rezonansem magnetycznym MRI - ang. molecular resonance imaging.

W ten sposób powstał kompletny system pozwalający na skierowanie w chore miejsce nanocząstek złota oraz precyzyjne obrazowanie tego miejsca. Pozwala to jednocześnie na bardzo dokładną eliminację zmienionych nowotworowo komórek za pośrednictwem nanocząstek złota aktywowanych promieniowaniem bliskiej podczerwieni (terapia termiczna). Nanocząstki złota zamieniają energię promieniowania bliskiej podczerwieni w ciepło, wytwarzając w bezpośrednim swoim otoczeniu temperaturę kilkudziesięciu stopni, co wystarcza do zabicia chorych komórek.

Według naukowców opracowana przez nich metoda eliminacji nowotworów jest jedną z bezpieczniejszych, gdyż daje możliwość dokładniej obserwacji miejsca podlegającego terapii oraz minimalizuje skutki uboczne walki z rakiem.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH