Zielona Góra: wiele sprzyja powstaniu kierunku lekarskiego

Na kolejnym spotkaniu ws. powstania kierunku lekarskiego na Uniwersytecie Zielonogórskim jakie odbyło się we wtorek (25 marca) mówiono o stanie zaawansowania prac nad powstaniem kierunku.

W spotkaniu z marszałek Elżbietą Polak udział wzięli przedstawiciele uczelni, władz miasta, lubuskich jednostek ochrony zdrowia, a także poseł Bożenna Bukiewicz, która od początku mocno wspiera realizację projektu. Marszałek przedstawiła stan zaawansowania prac nad powstaniem kierunku lekarskiego.

- Wiele już zostało zrobione, jednak przed nami jeszcze dużo pracy. Dlatego liczymy na wsparcie ze wszystkich stron - mówiła.

Wyliczyła wiele argumentów, aby przekonać Ministerstwo Zdrowia do poparcia idei.

- Na pewno transgraniczność to nasz niewątpliwy atut. Możliwość współpracy z ze szpitalami w Cottbus i w Poczdamie to dla nas wielka szansa - podkreślała marszałek.

Podczas ostatniej wizyty lubuskiej delegacji w Poczdamie marszałek Polak rozmawiała z minister Anitą Tack na temat porozumienia o współpracy w zakresie szkoleń i praktyk dla studentów powstającego w Zielonej Górze kierunku lekarskiego.

- Porozumienie ułatwiłoby nam uzyskanie ostatecznej decyzji od Ministra Zdrowia o uruchomieniu kierunku. Podniosłoby też atrakcyjność naszych studiów. Liczymy na pierwszy nabór już w 2015 r. - mówiła po spotkaniu Elżbieta Polak.

Innym ważnym atutem jest powstający w Parku Naukowo-Technologicznym w Nowym Kisielinie Instytut Nowoczesnych Technologii dla Zdrowia Człowieka, gdzie docelowo będą prowadzone badania medyczne. Będzie to więc doskonała baza dla przyszłych studentów medycyny.

Podobne plany związane z utworzeniem kierunku lekarskiego na swoich uczelniach mają Kielce oraz Rzeszów. W ich przypadku prace są nieco bardziej zaawansowane. Jak podkreślała prof. Magdalena Graczyk, prorektor ds. jakości kształcenia UZ te dwie uczelnie to doskonałe źródło doświadczeń.

Obecnie przygotowywany jest  wniosek w sprawie utworzenia kierunku lekarskiego na Uniwersytecie Zielonogórskim do Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, a do końca kwietnia mają być gotowe umowy ze szpitalami na praktyki studenckie. Pierwszy nabór na kierunek lekarski miałby się rozpocząć w 2015 r.

W Wieloletniej Prognozie Finansowej Województwa Lubuskiego zarezerwowano 6 mln zł na utworzenie kierunku lekarskiego na Uniwersytecie Zielonogórskim. Kwota ta będzie wydatkowana w latach 2014-2015 proporcjonalnie po 50 proc. w danym okresie z przeznaczeniem na wydatki bieżące związane z przedsięwzięciem. 7 lutego 2012 r. uchwałę w sprawie dokonania zmian w Wieloletniej Prognozy Finansowej Województwa Lubuskiego na lata 2012-2024 przyjął Sejmik Województwa Lubuskiego. Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH