Zielona Góra: pierwsi studenci medycyny na uniwersytecie już za trzy lata?

Przygotowania do powołania wydziału medycznego na Uniwersytecie Zielonogórskim trwają. Jest szansa, by w 2015 r. naukę rozpoczęli pierwsi studenci medycyny. Pomoc deklarują prezydent miasta i marszałek.

Jak podaje Gazeta Wyborcza, w pierwszym roku działania kierunku Uniwersytet Zielonagórski zamierza przyjąć 60 studentów. Uruchomienie wydziału ma kosztować ok. 50 mln zł. Jednostka jest ważna dla miasta i regionu, w którym brakuje lekarzy. Jednak uczelnia nie może sobie pozwolić na dopłacanie do wydziału lekarskiego.

Nowy rektor uniwersytetu przystąpił do rozmów z prezydentem Zielonej Góry i marszałkiem. Jak mówi gazecie, powoli wyłania się obraz przygotowywanego kierunku. Wydział lekarski ma mieścić się w dwóch budynkach.

Pierwszy budynek zagwarantował rektorowi prezydent Zielonej Góry. Przekaże uczelni jeden z miejskich budynków leżących w sąsiedztwie szpitala, wcześniej gmach zostanie wyremontowany. Drugi obiekt stoi na terenie zielonogórskiej lecznicy. Urząd marszałkowski chce wykorzystać budynek F po przeprowadzeniu w nim modernizacji.

W lutym 2012 r. Elżbieta Polak, marszałek województwa lubuskiego podpisała porozumienie z Uniwersytetem Zielonogórskim o wsparciu rozwoju kierunku medycznego na tej uczelni. Podpis pod podobną umową złożył także prezydent Zielonej Góry. Jak informował Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego, tuż po podpisaniu dokumentów marszałek Elżbieta Polak wskazała, że Lubuskie jest jednym z nielicznych regionów, które nie kształcą u siebie lekarzy.

- Absolwenci akademii medycznych wolą zostawać w miastach, w których się uczą. W ten sposób ''ucieka'' nam nawet 60 proc. absolwentów uczelni i lekarzy. Od wielu lat brakuje lekarzy, specjalistów. W samych tylko szpitalach brakuje ponad stu lekarzy - wyliczała marszałek.

Zaznaczyła, że przełomowym momentem, który zdecydował o kontynuowaniu prac związanych z tworzeniem kierunku medycznego, było zapewnienie Komisji Europejskiej o finansowaniu wszelkich działań w tym zakresie.

- Stąd nasza decyzja i również akceptacja Komisji Europejskiej na przeznaczenie z Krajowej Rezerwy Wykonania 30 mln zł na tworzenie nowych kierunków - mówiła marszałek Polak.

Czytaj też. Uczelnie ogólne stawiają na kierunki lekarskie. Regiony chcą kształcić i zatrzymać studentów medycyny

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH