Zielona Góra: można już zmieniać szyldy i pieczątki na Szpital Uniwersytecki Zgoda ministra zdrowia na utworzenie kierunku lekarskiego w 2015 r. była uwarunkowana właśnie posiadaniem bazy własnej, czyli szpitala uniwersyteckiego. Fot. Archiwum

Lecznica w Zielonej Górze może oficjalnie zmieniać szyldy i pieczątki na Szpital Uniwersytecki im. Karola Marcinkowskiego w Zielonej Górze sp. z o.o. W piątek (18 sierpnia) spółka z dwoma właścicielami - Uniwersytetem Zielonogórskim (51 proc.) i Województwem Lubuskim (49 proc.) została zarejestrowana w KRS.

Jak podaje Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego, 18 sierpnia 2017 r. to jedna z najważniejszych dat w historii szpitala w Zielonej Górze. Lecznica została oficjalnie zarejestrowana jako spółka z nową strukturą właścicielską. Większość, bo 51 proc. udziałów będzie miał Uniwersytet Zielonogórski, a 49 proc. - pozostanie w rękach dotychczasowego właściciela - Województwa Lubuskiego.

Studenci na kierunku lekarskim będą mieć własną „bazę”. Korzyść dla pacjentów wynika z tego, że Szpital Uniwersytecki będzie mógł się starać o wyższy kontrakt z NFZ. Jak wynika z informacji Ministerstwa Zdrowia – lecznica w takiej strukturze właścicielskiej może otrzymywać środki według wskaźnika - 1,2, co w przeliczeniu na dotychczasowy kontrakt szpitala może dać dodatkowe 40 mln zł rocznie, a zielonogórska lecznica zostanie zakwalifikowana do szpitali ogólnopolskich - w myśl ustawy o tzw. "sieci szpitali"

Rada nadzorcza spółki składać się będzie z 5 członków – 3 wskazanych przez uczelnię oraz dwóch wskazanych przez samorząd województwa. Spółka będzie miała trzyosobowy zarząd - prezesa i wiceprezesa ds. finansowych wskazuje uniwersytet, a wiceprezesa ds. rozwoju wskazuje samorząd województwa. Nieruchomości pozostają własnością samorządu województwa.

Nowo powstała spółka - Szpital Uniwersytecki im. Karola Marcinkowskiego - jest beneficjentem wszystkich inwestycji w szpitalu.

- Przypomnę, że w ciągu 9 lat, w poprzedniej i obecnej perspektywie, z udziałem Funduszy Europejskich zrealizowaliśmy w szpitalu inwestycje o wartości 121 mln zł. Samorząd przekazał 35 mln swoich środków, plus pieniądze z krajowych programów. Razem to 196 mln tylko na same inwestycje - wylicza marszałek Elżbieta Anna Polak.

I dodaje, że samorząd zadbał o to, żeby start szpitala uniwersyteckiego był dobry, zwłaszcza, że będzie to już o trzy poziomy wyższy poziom zabezpieczenia zdrowotnego zgodnie z ustawą o sieci szpitali.

Oczekiwanym skutkiem połączenia jest także wzmocnienie pozycji na rynku usług medycznych podmiotu powstałego w jego wyniku, poprzez m.in. zwiększenie dostępu do wysoko wykwalifikowanej kadry medycznej, co będzie się wiązało ze wzrostem szans na wprowadzanie nowoczesnych metod diagnostyki i leczenia. Ma to istotne znaczenie dla bezpieczeństwa zdrowotnego mieszkańców województwa.

Dodatkowo uczelnia, prowadząc szpital kliniczny będzie uprawniona otrzymać wyższe środki finansowe z budżetu państwa na realizację zadań medycznych, w tym na działalność dydaktyczną, w formie dotacji podmiotowej. Według szacunków Uniwersytetu Zielonogórskiego, różnica pomiędzy planowanym a obecnym finansowaniem wynosi ok. 4 mln zł.

Do tej pory na Uniwersytecie medycynę studiowało 180 osób. W październiku na pierwszym roku naukę rozpocznie kolejnych 120 przyszłych lekarzy.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH