Zielona Góra: jest przygotowywany wniosek ws. powołania kierunku lekarskiego

W przygotowaniu jest wniosek do Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego ws. utworzenia kierunku lekarskiego na Uniwersytecie Zielonogórskim. Do końca kwietnia mają być gotowe umowy ze szpitalami na praktyki studenckie.

Utworzenie kierunku lekarskiego na Uniwersytecie Zielonogórskim było tematem spotkania jakie we wtorek (18 marca) odbyli marszałek Elżbiety Polak z prezydentem Zielonej Góry Januszem Kubickim i wiceprezydentem Krzysztofem Kaliszukiem oraz Waldemarem Taborskim, dyrektorem szpitala wojewódzkiego w Zielonej Górze i prof. Tadeuszem Kuczyńskim, rektorem Uniwersytetu Zielonogórskiego.

- Przygotowujemy wniosek w tej sprawie do Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, a do końca kwietnia mają być gotowe umowy ze szpitalami na praktyki studenckie - poinformowała marszałek.

Pierwszy nabór na kierunek lekarski miałby się rozpocząć w 2015 r. W Wieloletniej Prognozie Finansowej Województwa Lubuskiego zarezerwowano 6 mln zł na utworzenie kierunku lekarskiego na Uniwersytecie Zielonogórskim. Kwota ta będzie wydatkowana w latach 2014-2015 proporcjonalnie po 50 proc. w danym okresie z przeznaczeniem na wydatki bieżące związane z przedsięwzięciem.

Podczas wtorkowego spotkania podsumowano dotychczasowe działania.

- Prace są zaawansowane, znamy już program studiów i zakładane cele oraz efekty kształcenia, a także ich powiązanie z misją i strategią Uniwersytetu Zielonogórskiego - podała Elżbieta Polak.

Poinformowała też, że ma podpisać porozumienie z placówkami w Niemczech na organizację praktyk studenckich. Ustalono również dalszy harmonogram prac.

Przypomnijmy, że o otwarcie kierunku lekarskiego stara się też Uniwersytet Rzeszowski.

Możliwe, że w maju dowiemy się czy taki kierunek powstanie na Podkarpaciu. Jeśli decyzja będzie pozytywna, zajęcia na tym kierunku na wydziale medycznym mogłyby się rozpocząć 1 października 2015 - wynika z informacji przekazanych przez władze uczelniane i samorządowe podczas zorganizowanej w przez wydawcę i redakcję Rynku Zdrowia konferencji Spotkanie Menedżerów Ochrony Zdrowia, które 6 marca 2014 r. odbyło się Rzeszowie.

Prof. Artur Mazur, dziekan wydziału medycznego Uniwersytetu Rzeszowskiego przypomniał, że przygotowany pod koniec ubiegłego  roku wniosek o utworzenie kierunku lekarskiego na tej uczelni został złożony do oceny w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

- Do takiego wniosku wymagane jest załączenie konkretnego planu zajęć. Spośród ponad 50 przedmiotów z programu nauczania mamy zapewnioną kadrę ze stopniem doktora habilitowanego lub tytułem profesora belwederskiego do wykładnia 47 z nich - mówił dziekan.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH