
Wprowadzenie podziału stażu podyplomowego na moduł stały i 12-tygodniowy moduł personalizowany, oparty na liście rankingowej ogólnopolski nabór na specjalizacje i redukcja liczby specjalizacji, które można odbywać po stażu podyplomowym - to niektóre z zaprezentowanych w piątek (14 grudnia) propozycji.
Dokument z założeniami nowych rozwiązań przygotował zespół powołany zarządzeniem ministra zdrowia wiosną tego roku (w rezultacie lutowego porozumienia z przedstawicielami lekarzy rezydentów). Zespołowi przewodniczy dr Jarosław Biliński, wiceprezes Okręgowej Rady Lekarskiej (ORL) w Warszawie, członek prezydium (były wiceprzewodniczący) Porozumienia Rezydentów OZZL, członek Naczelnej Rady Lekarskiej (NRL).
Proponowane zmiany zakładają m.in. likwidację kilku specjalizacji, które staną się umiejętnościami, uregulowanie kwestii wynagrodzeń dla wszystkich grup lekarzy, maksymalne ograniczenie biurokracji, przebudowę modelu egzaminów lekarskich, wynagrodzenia dla kierowników specjalizacji, istotne zmiany prawa pracy i dyżurów medycznych, a także wprowadzenie państwowego egzaminu modułowego (PEM), po którym lekarz będzie mógł na siebie kontraktować świadczenia.
- Jeżeli projekt nowelizacji proponowany przez nasz Zespół wszedłby w życie, byłaby to jedna z większych reform systemu kształcenia lekarzy i lekarzy dentystów oraz prawa pracy od momentu wprowadzenia rezydentur - podkreślał dr Jarosław Biliński na zorganizowanej w piątek (14 grudnia) konferencji prasowej w siedzibie Naczelnej Izby Lekarskiej w Warszawie.
Zmiany dotyczą nowelizacji ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty, ustawy o działalności leczniczej i ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego pracowników wykonujących zawody medyczne, zatrudnionych w podmiotach leczniczych. Obejmują także m.in. rozporządzenia w sprawie stażu podyplomowego i specjalizacji.
Zespół zakończył prace 16 listopada. W piątek założenia reformy zostały przedstawione Naczelnej Radzie Lekarskiej. Biuro prasowe Naczelnej Izby Lekarskiej przekazało mediom komunikat przedstawiający proponowane przez Zespół zmiany w szkoleniu podyplomowym lekarzy.
Zmiany w LEK, PES, a może i egzamin modułowy (PEM)
Jedną z ważniejszych zmian, które przewiduje projekt, jest wprowadzenie podziału stażu podyplomowego na moduł stały i 12-tygodniowy moduł personalizowany. Stażysta będzie mógł wybrać 1-3 placówki, gdzie chce się szkolić i poznać ich specyfikę pracy.
- « POPRZEDNIA
- 1
- 2
- 3
- 4
- NASTĘPNA »
CZYTAJ TAKŻE
- 20:30 CEM podało wyniki Lekarskiego Egzaminu Końcowego w sesji wiosennej
- 19:55 Stacja pogotowia w Szczecinie z fantazją podjęła się internetowego wyzwania – 10 lat to dla nas za mało
- 19:01 W Zielonej Górze powstanie liceum uniwersyteckie o profilu medycznym?
- 18:35 W Bułgarii rośnie liczba zachorowań na odrę, ogniska choroby w romskich dzielnicach
- 18:10 Pobyt rodziców przy dziecku w szpitalu na komisji sejmowej - było dużo o kosztach. Czy 10 zł to gigantyczna kwota?
- 17:50 Rybnik: do wiosny prace w pierwszym budynku dawnego kompleksu szpitalnego
- 17:20 NFZ jak ZUS? Cieszyński o powodach centralizacji kontroli
- 1 Grożenie, że szpitale powiatowe zostaną zamknięte, to strachy na Lachy
- 2 Pacjenci skarżą się, że terminy planowanych przyjęć zbyt często są przekładane
- 3 Ministerstwo Zdrowia: e-skierowania pozwolą na lepsze wykorzystanie zasobów i monitorowanie kolejek
- 4 Resort zdrowia chce ulepszyć proces "przewidywania zła" u sprawców przestępstw. Czy to realne?
- 5 Bydgoszcz: konflikt w szpitalu. Nagranie rozmowy dyrektora ze związkowcem odsłuchały tysiące osób
- 6 Kraków: od 1 września zakaz palenia węglem i drewnem także w kominkach i ciężkich grillach
- 7 Szef Agencji Badań Medycznych będzie wyłaniany w drodze konkursu
Newsletter
Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku
Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+
Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze
Follow @rynekzdrowiaRSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych