Zespół ds. Etyki w Nauce o pracy habilitacyjnej rektora AM we Wrocławiu

Zespół ds. Etyki w Nauce przy Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego uznał, że prof. Ryszard Andrzejak, rektor Akademii Medycznej we Wrocławiu, w swojej pracy habilitacyjnej przepisał dane liczbowe z pracy habilitacyjnej Witolda Zatońskiego, a cała praca jest nierzetelna. Rektor nie zgadza się z tą opinią i w tej sprawie wystosował list do ministra zdrowia.

W opinii Zespołu w pracy habilitacyjnej Ryszarda Andrzejaka między innymi niewłaściwie została dobrana grupa kontrolna, która uniemożliwiała wyciągnięcie poprawnych wniosków, a praca nie wnosi żadnych nowych faktów do wiedzy z zakresu toksykologii. Także podobieństwo tej pracy z tekstem Jolanty Antonowicz, zdaniem autorów opinii, nie jest przypadkowe i wiąże się z naruszeniem prawa autorskiego.

W skład Zespołu ds. Etyki w Nauce przy Ministerstwie Nauki pod przewodnictwem profesora Witolda Marciszewskiego, który ocenił pracę rektora Ryszarda Andrzejaka, wchodzą uznane autorytety naukowe, m.in.: wybitny historyk prof. Henryk Samsonowicz; etyk z Uniwersytetu Jagiellońskiego prof. Jan Hartman; socjolog prof. Jerzy Szacki oraz prof. Andrzej Górski, były rektor Akademii Medycznej w Warszawie.

– Nie mieliśmy żadnych wątpliwości, że w przypadku pracy habilitacyjnej mamy do czynienia z nierzetelnością naukową i plagiatem – powiedział dziennikarzowi Gazety Wyborczej prof. Jan Hartman.

Zespół zgodnie stwierdził, że osoba, na której ciążą zarzuty o plagiat, powinna zostać pozbawiona tytułu naukowego. Nie może także pełnić najwyższych urzędów akademickich. Wnioski zespołu nie mają jednak mocy decyzji, bo jest jedynie ciałem doradczym ministra nauki i szkolnictwa wyższego.

O popełnienie plagiatu i fałszowanie wyników badań w pracy habilitacyjnej w listopadzie 2008 roku oskarżyli prof. Andrzejaka przedstawiciele uczelnianego związku zawodowego Solidarność '80. Ich zdaniem rektor AM przepisał około 90 fragmentów z prac prof. Witolda Zatońskiego i prof. Jolanty Antonowicz-Juchniewicz.

W odpowiedzi na opinię, którą wyraził Zespół ds. Etyki w Nauce rektor AM we Wrocławiu Ryszard Andrzejak wystosował do minister zdrowia Ewy Kopacz obszerny list z wyjaśnieniami dotyczącymi zarzutów, jakie postawiono jego pracy habilitacyjnej. List z wyjaśnieniami ma znaleźć się także na stronie internetowej uczelni.

– Oświadczam, że biorąc pod uwagę sposób organizacji prowadzenia prac badawczych opisanych w mojej pracy habilitacyjnej oraz przedstawione poniżej metody analizy uzyskanych wyników popełnienie plagiatu lub nieuprawnione zapożyczenie wyników badań jest całkowicie nieprawdopodobne. W swoim liście szczegółowo się odnoszę do każdego punktu z opinii Zespołu. Spośród ośmiu zarzutów tzw. medycznych, które są o różnej wadze szczegółowości, tylko jeden potwierdziłem, jeden w połowie, pozostałe natomiast odrzuciłem – powiedział rektor Andrzejak portalowi rynek zdrowia.pl

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH