Zagraniczne stypendia dla najlepszych studentów

Rozpoczął się nabór do trzeciej edycji programu Amgen Scholars. Uczestnicy Programu, najbardziej utalentowani studenci mają szansę otrzymać stypendia na renomowanych europejskich uczelniach.

Dzięki programowi studenci mogą zdobyć doświadczenie na najlepszych europejskich uczelniach. O stypendia mogą ubiegać się studenci kierunków medycznych, chemicznych, farmaceutycznych, biotechnologicznych, biologicznych i bioinżynieryjnych.

Uczestnicy Amgen Scholars będą mogli wziąć udział w projektach badawczych na prestiżowych europejskich uczelniach: Uniwersytet w Cambridge (Wielka Brytania), Instytucie Karolinska (Szwecja) oraz Uniwersytecie Ludwiga Maximiliana (Niemcy).

Spośród amerykańskich uczelni w programie biorą udział między innymi: Uniwersytet Columbia, MIT, Uniwersytet Stanforda, Berkeley i UCLA. Amgen Scholars jest jednym z najbardziej prestiżowych programów badawczych dla młodych naukowców, z budżetem opiewającym na 34 miliony dolarów.

Poprzednia edycja Programu Amgen Scholars była drugą, w której mogli brać udział Polacy, i spotkała się z dużym zainteresowaniem wśród studentów. Polska była drugim w Europie krajem pod względem ilości aplikacji do programu. Po szczegółowej selekcji, spośród zgłoszonych osób wybranych zostało 7 najlepszych, polskich studentów, reprezentujących uczelnie z całego kraju, m.in.: Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu, Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie, Uniwersytet Wrocławski oraz Warszawski Uniwersytet Medyczny. Łącznie w poprzedniej edycji programu wzięło udział 68 studentów z 39 uczelni europejskich.

Początki programu sięgają 2006 roku, gdy Fundacja Amgen rozpoczęła współpracę z 10 uniwersytetami w Stanach Zjednoczonych. Program ma na celu umożliwienie studentom zdobycia praktycznych doświadczeń badawczych pod opieką najbardziej utytułowanych naukowców. W 2008 roku w programie po raz pierwszy wzięły udział 3 europejskie uniwersytety. Dzięki tej współpracy w ciągu ostatnich czterech lat niemal  1200 stypendystów Amgen Scholar reprezentujących 327 uniwersytetów z całej Europy i Stanów Zjednoczonych miało okazję uczestniczyć w innowacyjnych projektach badawczych.

 Każdego roku dynamicznie rośnie liczba aplikacji studenckich. W 2010 roku do programu aplikowało niemal 3 razy więcej kandydatów niż podczas pierwszej edycji .

 Studenci aplikujący do programu Amgen Scholars powinni wykazać się bardzo dobrymi wynikami w nauce oraz chęcią podjęcia studiów doktoranckich. O udział mogą ubiegać się osoby, które studiują na jednej z europejskich uczelni wyższych oraz do czasu przystąpienia do programu nie uzyskały tytułu licencjata lub tytułu zawodowego potwierdzającego ukończenie studiów I stopnia (bądź równoważnego tytułu).

Istotnym elementem projektu jest wyrównanie szans dla uczestników. Studenci mogą liczyć na możliwość wsparcia finansowego, które pokrywa koszty udziału w programie. Aplikacje można składać do 28 lutego 2011 roku.

 W poprzedniej edycji programu wzięło udział ponad 325 najzdolniejszych studentów ze Stanów Zjednoczonych i Europy. Po raz drugi byli wśród nich również polscy studenci, którzy byli drugą najliczniejszą grupą wśród krajów z Europy i uzyskali dwie nagrody na zakończenie programu.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH