Zabrze: w 2020 r. powstanie centrum inżynierskiego wspomagania medycyny Otwarcie Śląskiego Centrum Inżynierskiego Wspomagania Medycyny i Sportu, które powstanie w zabrzańskim kampusie Politechniki Śląskiej, planowane jest na 2020 r. Fot. Archiwum

Centrum badawcze, którego celem będzie rozwój nowoczesnych technologii dla medycyny, powstanie w 2020 r. w Zabrzu przy Wydziale Inżynierii Biomedycznej Politechniki Śląskiej. Politechnika współpracuje przy tym przedsięwzięciu z firmą Philips Polska.

Umowę o unijnym dofinansowaniu Śląskiego Centrum Inżynierskiego Wspomagania Medycyny i Sportu podpisano w czwartek (21 grudnia) w Katowicach. Jak wyjaśnił dziekan Wydziału Inżynierii Biomedycznej Politechniki Śląskiej prof. Marek Gzik, przy którym powstanie Centrum, będzie to zespół laboratoriów obejmujących praktycznie pełny zakres inżynierii biomedycznej.

- Współczesna medycyna wymaga zaplecza technicznego. Gdyby dziś na salach operacyjnych nie było technologii, praktycznie nie moglibyśmy mówić o nowoczesnym leczeniu. To centrum powstaje, aby rozwijać te technologie, aby stawały się jeszcze doskonalsze - mówił prof. Gzik.

Przypomniał, że działalność Wydziału Inżynierii Biomedycznej Politechniki Śląskiej opiera się na czterech filarach: bioinformatyce, biomateriałach, bisensoryce i biomechatronice. Nowe zaplecze ma ułatwić tamtejszym specjalistom rozwój technologii związanych m.in. z implantacją, przetwarzaniem sygnałów biomedycznych i ich analityką, rozwój nowoczesnych systemów wspomagających rehabilitację, robotów mobilnych, medycznych, medycyny spersonalizowanej czy technologii wirtualnych.

Centrum powstanie w oparciu o szacowany na blisko 92 mln zł unijny projekt Assist Med Sport Silesia, który znalazł się na liście kluczowych przedsięwzięć woj. śląskiego - zapisanych w Kontrakcie Terytorialnym regionu. Będzie realizowany przy wsparciu środków Regionalnego Programu Operacyjnego Woj. Śląskiego na lata 2014-2020.

W czwartek w Katowicach podpisano umowę o unijne dofinansowanie. Wyniesie ono 67,7 mln zł z RPO do projektu określonego łącznie na 91,5 mln zł. Marszałek woj. śląskiego Wojciech Saługa mówił podczas uroczystości, że obok wymiernych korzyści związanych z rozwojem technologii medycznych, przedsięwzięcie ma także wymiar gospodarczy.

- Jeżeli naukowcy siądą z przedsiębiorcami i wymyślą coś, co wdrożą do produkcji, powstaną nowe firmy. Śląskie się przemodelowuje; profil gospodarczy woj. śląskiego zmienia się. Medycyna to jedna z naszych czterech inteligentnych specjalizacji, czyli obszarów, które ciągną nas do przodu i nadają nowy wyraz naszemu województwu, a biomedycyna to jest w ogóle coś, co nakręca świat - wskazał Saługa.

W marcu br. Politechnika Śląska zawarła umowę z firmą Philips Polska, na mocy której międzynarodowy koncern włoży wkład własny do projektu Assist Med Sport Silesia na poziomie 20 proc. jego wartości. Złożą się na niego nowoczesne technologie i pieniądze.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH