Za i przeciw zniesieniu stażu podyplomowego Rektorzy uczelni medycznych spodziewali się, że zlikwidowanie staży zostanie przyjęte, dlatego pracują nad zmianami programu nauczania, żeby lekarze zaraz po studiach byli przygotowani do pracy.

Rząd przyjął założenia do nowelizacji ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty. Nowela zakłada m.in. likwidację stażu podyplomowego dla absolwentów uczelni medycznych. Poprzez zmianę przepisów rząd chce zwiększyć liczbę lekarzy na rynku pracy.

Czy rzeczywiście zniesienie stażu poprawi sytuację kadrową w placówkach medycznych? Marek Balicki uważa, że brakuje nam obszernego raportu na temat obecnego kształcenia lekarzy - sporządzonego przez ekspertów - który dawałby pełny obraz sytuacji i odpowiedział na pytanie, co należy zrobić.

Grzegorz Napiórkowski, przewodniczący Stowarzyszenia „Młody Lekarz” uważa, że idea skrócenia czasu dojścia do samodzielności zawodowej lekarza jest dobra. Jego zdaniem, jakość stażu podyplomowego, który funkcjonuje obecnie, pozostawia wiele do życzenia, ale...

Młodzi są za
– Sensownie zlikwidowany staż może przynieść duże oszczędności, dzięki którym np. będzie można zwiększyć ilość miejsc rezydenckich. Przeniesienie stażu na zajęcia podczas studiów uważam za sensowne, jeżeli zajęcia praktyczne będą przeprowadzane w szpitalach. Dobrym pomysłem byłby również system praktyk wakacyjnych w szpitalach powiatowych – mówi portalowi rynekzdrowia.pl doktor Napiórkowski.

Dodaje, że wśród młodych lekarzy są również zwolennicy stażu podyplomowego, choćby dlatego, że jest to, rok kiedy można jeszcze zastanowić się nad wyborem specjalizacji.

Izba mówi nie

Innego zdania jest Naczelna Izba Lekarska: – Samorząd lekarski od początku negatywnie oceniał pomysł zniesienia stażu podyplomowego. Nie jest to dobre rozwiązanie ani dla lekarzy, ani dla pacjentów. Nie zwiększy to liczby lekarzy – tłumaczy Tomasz Korkosz, rzecznik prasowy NIL.

Zdaniem samorządu, przeniesienie stażu na studia wymaga wielkich zmian w systemie nauczania, a tego nie da się zrobić natychmiast.

– Lekarz na stażu ma inny status niż student, pacjenci niechętnie zgadzają się na udział studentów w badaniu – dodaje rzecznik NIL.

Natomiast według posła Marka Balickiego (niezrzeszony), byłego ministra zdrowia, rozwiązaniem problemu braku lekarzy jest zwiększenie ilości miejsc na wydziałach lekarskich, a nie likwidacja stażu.

– Nie znam szczegółów regulacji przyjętych przez rząd, nie wiem czy są związane z głęboką reformą szkolnictwa. Ten system, który jest, nie daje możliwości zniesienia stażu. Staż jest jednym z elementów kształcenia. Jeśli wyjmiemy cegiełkę, to cała konstrukcja może się zawalić – ostrzega poseł Balicki.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH