Wydział lekarsko-wojskowy zamiast WAM: armia czeka na lekarzy-oficerów

Armii brakuje lekarzy. Rozwiązaniem problemu ma być powrót do kształcenia lekarzy wojskowych, tym razem na wydziale lekarsko-wojskowym Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, który zastąpi zlikwidowaną Wojskową Akademię Medyczną.

Ciężar finansowania wspomnianych studiów przejmie Ministerstwo Obrony Narodowej. Chętnych nie brakuje: na 60 miejsc zgłosiło się dotychczas 600 kandydatów. W dodatku resort obrony narodowej oferuje znacznie więcej, niż darmową naukę.

Studenci nie będą płacić ani za akademiki ani za wyżywienie. Co miesiąc dostaną żołd w wyskości od 1 tys. zł na pierwszym roku studiów, do 2 tys. na ostatnim. Tak atrakcyjny system zachęt to wyraz desperacji MON: do obsadzenia jest ponad 500 etatów lekarskich, głównie w siłach lądowych. Obecnie stało się jasne, że czas zmienić sposób myślenia o problemach kadrowych wojskowych służb medycznych. Tym bardziej, że ten dotychczasowy nie zdał egzaminu także w Afganistanie.

20 tys. zł  miesięcznie nie wystarczy...
Na początku br. MON informowało, że lekarze uczestniczący w misji w Afganistanie zarabiają ok. 17 tys. zł.  Mimo to na 14 etatów 4 pozostawały wówczas bez obsady. Wkrótce podwyższono lekarskie zarobki do ponad 20 tys. zł. To też nie załatało braków kadrowych, a  każde zwiększenie liczebności polskiego kontyngentu wymuszało jednocześnie większy poziom zabezpieczenia medycznego.

Gdy okazało się, że uposażenia lekarzy-oficerów zaczęły przewyższać pensję ministra, rozpoczęły się poszukiwania rozwiązań systemowych. Wśród propozycji pojawiły się m.in. stypendia lub inne ułatwienia w uzyskiwaniu specjalizacji, a także zgłaszany już wcześniej pomysł sponsorowania przez państwo studiów lekarsko-wojskowych.

Obecnie trwa nabór kandydatów, oparty w pierwszym etapie o konkurs świadectw maturalnych. 5, 6 i 7 lipca br. w Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych we Wrocławiu oceniana będzie dodatkowo przydatność kandydatów: ich sprawność fizyczna oraz predyspozycje psychiczne.

Wydział lekarsko-wojskowy nie jest jednak jedyną ścieżką kariery zawodowej, choć wydaje się, że najbardziej obiecującą zarówno dla kandydatów, jak i dla armii. Obecnie w systemie szkolnictwa wojskowego działają także dwa inne modele pozyskiwania i przygotowania przyszłych kadr oficerskich w korpusie medycznym. Obejmują one absolwentów cywilnych uczelni medycznych, tj. lekarzy medycyny posiadających prawo wykonywania zawodu (kandydaci do Studium Oficerskiego) oraz studentów uczelni medycznych z wydziałów lekarskiego, lekarsko-dentystycznego oraz farmacji.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH